Reklama

Uwaga na takie wiadomości. Może je dostać każdy z nas!

zdjęcie ilustracyjne | fot. mastrminda z Pixabay
zdjęcie ilustracyjne | fot. mastrminda z Pixabay

Policjanci przestrzegają przed oszustwem "na wygraną w konkursie IKEA".

Przestępcy przejmują konta społecznościowe, pozyskują dane i rozsyłają wiadomości o rzekomej wygranej w konkursie. Wmawiają, że pieniądze można otrzymać za pomocą BLIKA.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Osoby które zdecydowały się przekazać numer telefonu otrzymały informację o konkursie smsowym organizowanym przez IKEA, a żeby w nim uczestniczyć trzeba wysłać otrzymany kod.

"Przesyłana przez oszustów informacja wyglądała, jakby została wysłana przez firmę IKEA. Odpowiednie oprogramowanie zmienia numer identyfikacyjny telefonu i przedstawia go w SMSie jako IKEA. (znane są również inne przypadki zmian numerów gdzie przestępcy identyfikowali się jako nazwy konkretnych banków)" - informują policjanci.

Przesłanie oszustom tego kodu pozwala im na dostęp do naszego konta na Facebooku, zmianę hasła i dalsze działanie w naszym imieniu w sieci. Osoby, które w porę się nie zorientują i dalej są pod wpływem działania oszusta, wykonując kolejne polecenia, otrzymują informację o wygranej, a żeby ja otrzymać trzeba wysłać kod BLIK.

"Policjanci otrzymują informacje a także przyjmują zawiadomienia od osób, które zamówiły przedmioty, zrobiły przelewy, albo zapłaciły blikiem na telefon, a zamówionych przedmiotów nie odzyskały. Takie transakcje pochodzą też ze skradzionych kont społecznościowych, gdzie przestępca przedstawia się jako osoba na której konto się włamano" - przekazują funkcjonariusze i apelują, by uważać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
20℃
Poziom opadów:
5.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro