Reklama

Polska Akademia Gitary

Świnka wisajska fot. Nowe ZOO
Świnka wisajska fot. Nowe ZOO

Już 16 sierpnia rusza jeden z największych festiwali gitarowych w Europie. Jego areną będzie Poznań i kilka Wielkopolskich miast. Polska Akademia Gitary to 25 koncertów kameralnych i recitali gitarowych, Maraton Gitarowy im. Macieja Frankiewicza oraz międzynarodowy Kurs Mistrzowski z udziałem najlepszych mistrzów tego instrumentu i 93 adeptów z całego świata.

Ideą tegorocznego festiwalu jest mobilność. Do Wielkopolski zjadą artyści z najdalszych zakątków świata, a Wielkopolanie, aby obejrzeć cały program, będą musieli zajrzeć do Jarocina, Kórnika, Głuchowa, Puszczykowa, Szamotuł, Pniew i Turka. Główne atrakcje czekają jednak w Poznaniu. 16 sierpnia o godz. 19.00 w Auli UAM rozpocznie się Koncert Inauguracyjny z udziałem m.in. najważniejszego polskiego wirtuoza gitary klasycznej Łukasza Kuropaczewskiego i dyrygenta Pawła Kotli. W tym samym miejscu, 22 sierpnia o godz. 20.00 wystąpią gwiazdy festiwalu, muzycy Los Angeles Guitar Quartet. Miasto Jarocin, prezentujące się pod hasłem "tu wszystko gra", jest drugim najważniejszym punktem ciężkości Polskiej Akademii Gitary nie tylko dlatego, że współtworzą go organizatorzy tamtejszego słynnego festiwalu rockowego. To tam, oprócz Poznania, odbywać się będzie międzynarodowy Kurs Mistrzowski, w ramach którego młodzi muzycy z wielu krajów świata będą mogli poznać i uczyć się od swoich mistrzów. Kurs to także okazja dla słuchaczy do poznania młodych talentów. Lekcji śpiewu udzieli adeptom Stanisław Soyka, którego będzie można również posłuchać na koncercie przed Pałacem Radolińskich w Jarocinie.

Najintensywniejsza część festiwalu, dwudniowy Maraton Gitary, nawiązuje imieniem patrona do zasług zmarłego niedawno Macieja Frankiewicza na polu promocji kultury. Wiceprezydent Poznania był również znany z biegów w październikowym poznańskim maratonie. Maraton Gitary ma się składać z dwóch dni pełnych muzycznych wrażeń w trzech miastach. 22 sierpnia w Poznaniu zacznie się o godz. 11.45 Happeningiem Gitarowym na schodach Ratusza i podobnie jak dzień następny, będzie wypełniony koncertami i warsztatami.

Polska Akademia Gitary jest kontynuacją kursów prowadzonych przez czołowego polskiego nauczyciela gry na tym instrumencie, prof. Piotra Zaleskiego, prowadzonych przez 17 lat na Dolnym Śląsku. Po rozwinięciu i przeniesieniu tego wydarzenia do Wielkopolski, stało się jedną z dwóch najważniejszych tego typu imprez w Europie - Oparliśmy organizację festiwalu na naturalnym potencjale Poznania, tak jakby trochę samo przedsięwzięcie przyszło do nas. Wykładający na Uniwersytecie w Pensylwanii w USA Łukasz Korupaczewski został zatrudniony w poznańskiej Akademii Muzycznej. Zaczął w niej pracę również prof. Zaleski. W Poznaniu powstała klasa gitarowa, już chyba najlepsza w Polsce, z której się wywodzi występujący na festiwalu Poznań Giutar Quartet. - mówił na konferencji zapraszającej na festiwal jego dyrektor generalny dr Przemysław Kieliszewski - Kształcą się tu artyści, którzy pod wspływem tego festiwalu zaczynają widzieć szansę na swoją karierę. Mam nadzieję, że to będzie trochę tak, oczywiście nie porównując się dosłownie, jak Festiwal Teatralny Malta. Zapłodnił on środowisko artystyczne, zaczęły powstawać nowe teatry offowe, amatorskie, a potem przekształcające się w teatry zawodowe. (...) Potencjał lokalny jest i my go zagospodarowujemy. - dodał dyrektor festiwalu.

Wszystkie koncerty, poza Los Angeles Guitar Quartet będą darmowe. Bilety na koncert amerykańskich gwiazd są jeszcze do nabycia m.in. w Centrum Informacji Miejskiej w cenach od 90 do 120 zł. Wejściówki na Koncert Inauguracyjny będzie można zdobyć godzinę przed jego rozpoczęciem w auli uniwersyteckiej. Przy okazji wszystkich wydarzeń muzycznych, organizatorzy prowadzić będą zbiórki pieniędzy na rzecz dzieci przebywających w hospicjach. Festiwal będzie trwał do 4 września.

Wgalerii poniżej znajduje się szczegółowy program festiwalu:

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro