Reklama
Reklama

Masz życzenie? Spójrz w niebo

Przez najbliższe dwie noce będzie można podziwiać deszcz meteorów. Zjawisko określane potocznie mianem spadających gwiazd warto zobaczyć szczególnie w środę przed i po zachodzie słońca, kiedy osiągnie apogeum.

Meteory zwane Perseidami widoczne są co roku od ok. połowy lipca do końca sierpnia. W tym roku to właśnie 12 i 13 sierpnia warto położyć się nieco później i poobserwować niebo. Najbardziej widowiskowy moment będzie trwał kilkadziesiąt minut, ale cierpliwi i czujni obserwatorzy mogą spędzić całą noc na wypowiadaniu życzeń.

Perseidy to drobne pyłki i kamienie, które są materiałem wyrzuconym z komety 109P/Swift-Tuttle, która w 1992 roku przeleciała obok słońca. Choć są małe i mierzą zaledwie kilka centymetrów, meteory w zetknięciu z atmosferą Ziemi ulegają spalaniu, tworząc niezwykłe widowisko, sprawiające wrażenie złotego deszczu.

Aby zobaczyć spadające gwiazdy, trzeba spojrzeć bardzo wysoko, ponad północno-wschodni horyzont, najlepiej niemal nie mrugając oczami. Widowisko może nam jednak zakłócić kapryśna pogoda. Przy zachmurzonym niebie niewiele da się wówczas zobaczyć. Warto jednak zerknąć od czasu do czasu na niebo. Mimo złej pogody może uda się zobaczyć spadające gwiazdy, zwłaszcza, że kolejna okazja nastąpi dopiero za rok.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro