Reklama

Groźny wirus na terenie poznańskiego ZOO

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. ZOO Poznań Official / Facebook
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. ZOO Poznań Official / Facebook

Chodzi o ASF.

O sprawie informuje "Głos Wielkopolski". Jak przekazano, na terenie Nowego Zoo w Poznaniu rozprzestrzenia się ASF. "W poznańskim ogrodzie zoologicznym wystąpił ASF. Wirus nie wychodzi poza ZOO"- przekazał dziennikarzom Grzegorz Wegiera, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu. "Przy ostatnim przeszukaniu 5 czerwca na terenie zoo znaleźliśmy 10 martwych dzików, we wcześniejszym cztery. Ogród zoologiczny nadal się do nas zgłasza"- dodaje lekarz. Przekazuje też, że to miasto ma obowiązek dokonania odłowu i uśmiercenia zwierząt. Przekazuje, że jest już wyłoniony podmiot, który zajmie się w tym najbliższym czasie.

ZOO nie potwierdza. "Nie było jeszcze takich kroków podjętych, nie wiem, czy będą" - powiedział w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" Jarosław Przybylski, weterynarz ZOO Poznań.

Do zamknięcia ZOO dla zwiedzających raczej nie dojdzie. "Nie wydaje mi się, żeby mogło dojść do zamknięcia ogrodu zoologicznego w związku z ASF. W miejscach, gdzie występują dziki czy świnie, osoby obsługujące powinny zapobiec kontaktu zwierząt z wirusem. Odpowiednie bramki, śluzy oraz przebieranie się to konieczność" - przekazał na łamach gazety Dominika Kmet, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Przypominamy, że afrykański pomór świń (ASF) nie jest groźny dla ludzi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro