Reklama

Wotum zaufania i absolutorium dla starosty poznańskiego. Uznano, że za nami najtrudniejszy rok w historii samorządów

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Radni podczas minionej sesji zdecydowaną większością głosów (przy braku głosów przeciw) udzielili Janowi Grabkowskiemu, staroście poznańskiemu i Zarządowi Powiatu absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Z kolei w przypadku wotum zaufania wszyscy samorządowcy byli za jego udzieleniem.

"Po raz pierwszy od dłuższego czasu dyskusja była merytoryczna i, co ważne, prowadzona w spokojnej atmosferze. To dobrze wróży na następne lata"- podkreślał starosta poznański Jan Grabkowski.

Jak przyznawali zgodnie radni, ze względu na tzw. Polski Ład rok 2023 był najtrudniejszy w historii samorządów. "Tak jak inne samorządy przestaliśmy mieć udział w dochodach, a w zamian przydzielano nam środki finansowe. Nie otrzymywaliśmy tak zwanych pakietów dodatkowych. Dzięki pracy naszych fachowców od finansów zrealizowaliśmy wszystko to, co zaplanowaliśmy. Trudny budżet ubiegłego roku pokazuje, że nie należy się zniechęcać, ale realizować zadania dla naszej społeczności lokalnej. Teraz zobaczymy, co będzie w kolejnych latach. Patrzymy na nie z optymizmem" - mówił po udzieleniu absolutorium Jan Grabkowski, starosta poznański. "Chcemy pracować konstruktywnie, a polityka nie jest w samorządzie potrzebna. To jest nasz wspólny sukces" - dodał.

Przypomnijmy, że dochody samorządu wyniosły w ubiegłym roku 458,3 mln zł, wydatki 520,2 mln zł. "Deficyt 61,9 mln zł sfinansowany został przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów. Budżet został też zasilony środkami z lokat bankowych w wysokości 20 mln zł. 38,8 mln złotych powiat zapłacił za tzw. podatek janosikowy, który w tym roku ma wynieść o 34 mln więcej niż w ubiegłym, czyli aż 72,6 mln zł " - informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzeczniczka starosty.

Edukacja od lat niezmiennie zajmuje w budżecie powiatu pierwsze miejsce pod względem wydatków. Tylko w zeszłym roku przeznaczono na nią prawie 135 mln zł przy subwencji oświatowej na poziomie 80,6 mln zł. Na drugim miejscu są wydatki na zarządzanie drogami powiatowymi, które pochłonęły 113 mln zł. Z tego 83,5 mln zł kosztowały inwestycje, remonty prawie 8,6 mln zł i blisko 4,4 mln zł wykupy gruntów. Największym wyzwaniem była budowa tunelu pod torami kolejowymi w Kobylnicy.

Jak wskazano, jak co roku zwiększają się wydatki na politykę społeczną i ochronę zdrowia. Łącznie na ten cel wydano 57,5 mln złotych w tym między innymi na: DPS W Lisówkach, PUP w Poznaniu, prowadzenie domu dla samotnych matek i kobiet w ciąży, ośrodki wsparcia i interwencji kryzysowej, domy dziecka czy piecze zastępczą. Bezpieczeństwo w 2023 roku kosztowało blisko 3 mln zł. Prawie 1,1 mln zł przeznaczono na komendę powiatową Państwowej Straży Pożarnej. Kolejny 1 mln zł przeznaczono na budowę laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu.

Kolejny rok wsparcie otrzymały zabytki. "Na dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i restauratorskich przy obiektach wpisanych do Rejestru Zabytków przeznaczono tym razem blisko 2,4 mln zł. Z kolei ochrona środowiska kosztowała powiat ponad 2,4 mln zł z czego na program wymiany tzw. kopciuchów wydano 1,4 mln zł" - wylicza rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
16℃
Poziom opadów:
11.7 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
7.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro