Reklama

Kolejna trasa kolejowa w Wielkopolsce zostanie zmodernizowana. Będzie dodatkowy przystanek

fot. PKP PLK
fot. PKP PLK

Chodzi o trasę Wągrowiec - granica województwa.

O tym, że kolejarze szykują się do rewitalizacji trasy między Wągrowcem, Gołańczą i granicą naszego województwa pisaliśmy już w 2022 roku. Wówczas PKP PLK zleciły przygotowanie projektu. Jak wskazywano, ten projekt to zapowiedź dogodniejszych podróży w Wielkopolsce i w kierunku Bydgoszczy oraz zwiększenie roli kolei jako sprawnego i ekologicznego środka transportu w codziennych i okazjonalnych podróżach.

Jak pisaliśmy na epoznan.pl przed dwoma laty, inwestycja zakłada pojawienie się nowego toru na odcinku około 30 kilometrów od Wągrowca do województwa kujawsko-pomorskiego. Odtworzony ma być niewykorzystywany od 20 lat szlak Gołańcz - Panigródz. - Projekt przewiduje, że zrewitalizowana trasa umożliwi przejazdy z prędkością 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla towarowych. Poziom bezpieczeństwa na stykach toru z drogami podniesie przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych. Dzięki nowoczesnym urządzeniom sterowania oraz budowie mijanek w Roszkowie Wągrowieckim i Grylewie linią przejedzie więcej pociągów - możliwe będzie przygotowanie lepszej oferty przez przewoźników - informował Radosław Śledziński z PLP PLK.

W planach była modernizacja peronów na sześciu stacjach i przystankach, a także powstanie nowego przystanku w Wągrowcu w rejonie ulicy Rogozińskiej.

Jak informuje rynek-kolejowy.pl, PKP PLK ogłosiły właśnie przetarg na wybór wykonawcy prac. Wybrany wykonawca będzie mieć 18 miesięcy od momentu podpisania umowy na przeprowadzenie inwestycji, choć właściwe roboty budowlane mają się zakończyć po 14 miesiącach. Wiadomo, że pasażerowie w trakcie prac muszą się liczyć z utrudnieniami.

Branżowy portal zwraca uwagę, że docelowo trasa miałaby służyć jako alternatywne połączenie Poznania z Bydgoszczą przez Wągrowiec i Kcynię. Okazuje się jednak, że województwo kujawsko-pomorskie nie ma obecnie pieniędzy na realizację prac na terenie swojego województwa, więc nie wiadomo kiedy miałoby to nastąpić.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro