Reklama

Malaga i Palermo z Ryanair, czyli dwa gorące kierunki #ProstozPoznania

Za niecałe dwa tygodnie rozpoczną się wakacje. Jeżeli nie masz jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę, Poznańska Ławica służy podpowiedzią.

Tam można poczuć prawdziwe lato, beztroskę i wolność od codzienności. To miejsca o bogatym dziedzictwie kulturowym, ale także oferujące rozrywkę dostosowaną do różnorodnych potrzeb turystów. Takie są Włochy i Hiszpania, które co roku goszczą u siebie Polaków spragnionych słońca. Można do nich polecieć z lotniska w Poznaniu. W tym artykule przyjrzymy się dwóm miastom - Maladze i Palermo. Na czym polega ich urok i kto się w nich najlepiej odnajdzie?

Malaga dla miłośników sztuki, morza i tarasów widokowych

Jeszcze do niedawna była to baza wypadowa do zwiedzania Andaluzji. A to ze względu na popularność lotniska w Hiszpanii. Jednak z biegiem lat Malaga stała się docelowym miejscem na wakacje. I słusznie, bo atrakcji tutaj nie brakuje.

Zacznijmy od uliczek w Centro Historico. W mieście nie ma klasycznego rynku, tylko wąskie uliczki, place mniejsze i większe oraz gwarne alejki. To prawdziwy labirynt, w którym warto się zgubić, żeby poczuć klimat Malagi. Spacer uliczkami może prowadzić do różnych miejsc, w tym do tych najbardziej charakterystycznych, jak: Teatr Rzymski, twierdza Alcazaba czy Katedra La Manquita. Znajdują się tu także galerie sztuki i muzea, w tym Muzeum Picassa, co z pewnością przyciągnie wielbicieli malarstwa.

Sztuka w hiszpańskim mieście nie zamyka się tylko w murach, ale... na murach. Soho, czyli artystyczna dzielnica Malagi, słynie z licznych murali i graffiti. Turyści lubią zagłębić się w zakamarkach tego miejsca i wypatrywać najdrobniejsze malunki. Niesamowity klimat street artu podkręcają również sklepy z komiksami, barber shopy, puby i restauracje.

Nieco dalej od centrum znajduje się Zamek Gibralfaro, z którego rozpościera się widok na całe miasto, wybrzeże Costa del Sol i malowniczy port. Malagę można oglądać również z licznych tarasów widokowych w ramach barów i restauracji. Usługowa funkcja tych miejsc pozwala na podziwianie miasta - zarówno w dzień, jak i w nocy. Niektóre z barów posiadają na swoim dachu basen typu infinity. Chyba już lepiej być nie może.

Palermo dla miłośników wielokulturowości i kontrastów

Powszechnie jeszcze słyszy się takie opinie, że Palermo albo się kocha, albo nienawidzi. Fakt - to nie jest miejsce dla ludzi, którzy lubią spędzać wakacje w totalnie sterylnych warunkach, gdzie wszystko ma swoje miejsce. To raczej kierunek dla ciekawych świata i odmienności kulturowej. Lecąc do Palermo, trzeba po prostu wyjść ze swojej strefy komfortu, wejść w rolę podróżnika i poznać autentyczność tego miejsca. Satysfakcja jest wtedy ogromna.

Wielokulturowość jest tu widoczna już na pierwszy rzut oka. Architektura miasta tworzy eklektyczny krajobraz, który zawiera w sobie styl arabski, bizantyjski, normański i barokowy. Wystarczy spojrzeć na największe zabytki, takie jak: Katedra w Palermo, Pałac Normański, Teatro Massimo, Kościół San Giovanni degli Eremiti czy Kościół Martorana. Ich różnorodność zarówno na fasadzie, jak też w ich wnętrzu to wynik burzliwej historii Palermo.

Kontrasty zauważalne są również poza kontekstem architektonicznym. Palermo jest bowiem miastem pełnym skrajności. Z jednej strony jest urokliwe i przyjazne, a­ drugiej chaotyczne i niechlujne. Na targach i głównych ulicach jest gwarno i tłoczno, z kolei w podziemiach pod klasztorem Kapucynów znajduje się ok. 8000 mumii. I być może właśnie te kontrasty i kontrowersje tak bardzo przyciąga turystów, którzy chcą wtopić się w autentyczny klimat tego włoskiego miasta.

Z Poznańskiej Ławicy można polecieć również do wielu innych miejsc Europy i całego Świata. Przed podróżą lotnisko w Poznaniu oferuje szereg udogodnień, takich jak: Fast Track, salonik Business Executive Lounge, VIP Gate oraz parking. Wszystko po to, żeby poczuć się na wakacjach jeszcze przed wylotem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
10.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro