Rzecznicy Praw Obywatelskich i Praw Pacjenta badają funkcjonowanie poznańskiego szpitala. Chodzi o skandaliczne doniesienia z psychiatrii. Jest kontrola
Mowa o szpitalu HCP.
Najpierw na początku maja Onet.pl ujawnił szokujące informacje na temat oddziału psychiatrycznego w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu. Opisano m.in. historię księdza, który przyjechał do specjalistów po pomoc mając myśli samobójcze, ale nagle podpisał oświadczenie, że dobrze się czuje, wrócił na plebanię i popełnił samobójstwo. Pod koniec ubiegłego miesiąca portal ponownie opisał sytuację na psychiatrii tego samego szpitala. Jak wówczas ustalono, w dniu publikacji pierwszego tekstu do szpitala trafiła kobieta po kolejnej próbie samobójczej. Przewieziono ją do HCP z toksykologii w szpitalu im. Raszei. Zamiast jednak trafić na oddział, podpisała oświadczenie stwierdzając, że nie chce hospitalizacji. Zachęcanie do podpisywania takich oświadczeń ma być stałą procedurą pracowników oddziału. Młoda kobieta opuściła szpital, wsadziła sobie sporo kamieni w kieszenie i na oczach przechodniów wskoczyła z mostu do Warty. Przeżyła, czym nie ukrywała, że jest załamana.
Przykładów skandalicznych zachowań było więcej. Szpital w oświadczeniu przysłanym autorowi artykułu zaznaczył, że oddział działa zgodnie z normami. Prezes zarzucił autorowi brak obiektywizmu i dodał, że nie będzie mu udzielał dalszych informacji.
Jak podawaliśmy już na epoznan.pl, doniesieniom o nieprawidłowościach na oddziale przygląda się prokuratura. Teraz tematem zainteresował się także Rzecznik Praw Obywatelskich. - Media podają, że w jednym z poznańskich szpitali ma dochodzić do nieprawidłowości takich jak fałszowanie dokumentacji medycznej, kwalifikowanie pacjentów do oddziałów szpitalnych na podstawie kryteriów pozamedycznych czy odsyłania tzw. trudnych pacjentów - podaje Biuro RPO.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało o sprawę Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. - Oddział Funduszu od roku 2022 ze szczególną uwagą analizuje informacje o realizacji przez wymieniony Szpital świadczeń o profilu psychiatrycznym, w tym w Psychiatrycznej Izbie Przyjęć - wyjaśnia w odpowiedzi na pismo RPO Magdalena Kraszewska, dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Z uwagi na niepokojące sygnały, mogące potencjalnie stanowić o realizacji umowy z NFZ niezgodnie z jej postanowieniami, w tym o naruszaniu podstawowych praw pacjentów, Oddział Funduszu w ramach posiadanych kompetencji, prowadził ze Świadczeniodawcą korespondencję w sprawie organizacji udzielania świadczeń, wzywał o wyjaśnienia w zakresie zabezpieczenia opieki przez lekarzy psychiatrów i przestrzegania praw pacjentów. W ramach wszczętych postępowań wyjaśniających weryfikował również źródłową dokumentację medyczną, przypominał Świadczeniodawcy o obowiązkach i ciążącej na nim odpowiedzialności. [...] Z uwagi na powtarzające się sygnały o rażąco nieprawidłowym funkcjonowaniu Psychiatrycznej Izby Przyjęć, mogącym mieć realny negatywny wpływ na zdrowie i życie zgłaszających się pacjentów, Prezes Funduszu podjął decyzję o wszczęciu w Szpitalu HCP w dniu 27.05.2024 r. czynności kontrolnych w obszarze funkcjonowania Psychiatrycznej Izby Przyjęć, w tym: organizacji udzielania świadczeń i ich dostępności oraz przyczyny odmów przyjęć pacjentów do szpitala - dodaje. Kontrola ma się zakończyć w sierpniu.
Z prośbą o wyjaśnienia do szpitala zwrócił się także Rzecznik Praw Pacjenta. W tej sprawie interweniowało również stowarzyszenie Hejt Stop. Obecnie trwa oczekiwanie na odpowiedź.
Najpopularniejsze komentarze