Reklama
Reklama

Ogromna maszyna pracuje na placu budowy w Poznaniu

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

To jedna z największych w Polsce maszyn do palowania.

Na placu budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego trwają prace ziemne. Ostatnio teren inwestycji wizytował marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

"Przyglądał się pracującym specjalistycznym maszynom. Mają do wykonania jeden z najważniejszych elementów robót - chodzi o wiercenie pali długości około 27 metrów. Zgodnie z założeniem takich pali pod budynkiem muzeum będzie ponad 500. Ich zadaniem będzie zamocowanie w gruncie bryły budynku i utrzymanie całej części podziemnej na założonej głębokości. Dzięki takiej technologii budynek nie będzie osiadał, ani też nie zostanie wyparty przez wody podziemne. Cała akcja palowania ma być przeprowadzona do połowy lipca tego roku" - przekazano.

Już na początku tego roku na placu budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przy ul. Północnej 9 ruszyły prace przygotowawcze. Rozebrane zostało dawne lodowisko, zieleń uporządkowano i zabezpieczono przed kolejnym robotami. Obecnie na placu budowy pracuje właśnie jedna z największych w Polsce maszyn do palowania.

Przypomnijmy. W ramach budowy powstanie nowoczesny obiekt muzealny składający się z 4 budynków pełniących różne, uzupełniające się funkcje, zlokalizowanych na powierzchni oraz części podziemnej, w której powstanie wystawa stała muzeum.

Budowa Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest największą i najważniejszą inwestycją w historii Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jest też pierwszą tego typu inwestycją w Poznaniu i Wielkopolsce po 1989 r.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro