Reklama
Reklama

Jedyna taka księga w Polsce znajduje się w Poznaniu. Została wpisana na Listę UNESCO

fot. Wojciech Nawrocki / Archiwum Państwowe w Poznaniu
fot. Wojciech Nawrocki / Archiwum Państwowe w Poznaniu

To jedyna w Polsce księga spisana w kancelarii zastępcy króla.

"Księga zastępcy króla przechowywana w Archiwum Państwowym w Poznaniu została wpisana na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jej 5. jubileuszowej edycji" - przekazała dr Julia Wesołowska z Archiwum Państwowego w Poznaniu, które sprawuje pieczę nad księgą.

Jak przekazano, średniowieczna księga zastępcy króla to wyjątkowy produkt kancelaryjny, założony przez dygnitarza powołanego na czas nieobecności króla Władysława III Warneńczyka. Jest związana z wyjątkowym w historii Polski zjawiskiem, jakim było powołanie namiestników królewskich o kompetencjach szerszych niż posiadali starostowie i wielkorządcy.

Co należy podkreślić, księga zastępcy króla w Wielkopolsce z 1440 r. - jedyna w Polsce księga spisana w kancelarii zastępcy króla. Zawiera wpisy sądu zastępcy króla w Wielkopolsce, powołanego na czas nieobecności króla Władysława III Warneńczyka. Dla ziem wielkopolskich był to wojewoda łęczycki Wojciech Malski.

"Znajdują się w niej wszystkie rodzaje wpisów typowe dla ówczesnych sądów, tj. rezygnacje, inskrypcje, relacje i dekrety w sprawach spornych o długi, spadki, sprawy majątkowe np. o prawo do młyna, o szkody doznane przez ścięcie łąki czy uprowadzenie bydła lub koni a nawet ludzi, o zadanie ran. Znajdują się w niej także wpisy w sprawach niespornych, takich jak: zapisy posagu i wiana, sprzedaże i rezygnacje wsi, zamiany dóbr, wnoszenie zastawów, zakładów i poręczeń" - informuje dr Wesołowska.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro