Reklama
Reklama

Wyjątkowa okazja, by zwiedzić to miejsce z przewodnikiem. "Goście muszą mieć ukończone 7 lat i buty na płaskiej podeszwie"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Będzie można zobaczyć od kuchni poznańską spalarnię.

Na zwiedzających Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu ITPOK, która mieści się przy ul. Energetycznej 5, czeka wycieczka po obiekcie z przewodnikiem.

"Podczas zwiedzania na własne oczy będzie można się przekonać, jak odpady zamieniają się w energię cieplną i elektryczną, a także m.in. wejść do hali wyładowczej, obejrzeć bunkier na odpady oraz przyjrzeć się działaniu operatora ogromnego, kilkutonowego chwytaka odpadów. Całość potrwa około godziny. Dla każdego uczestnika przewidziano również pamiątkowy upominek" - informują miejscy urzędnicy.

Dzień otwarty w poznańskiej spalarni zaplanowano na 15 czerwca. Obiekt będzie można zwiedzać w godz. 9:00-15.30. Aby wziąć udział w spacerze, należy zapisać się przez formularz, dostępny na stronie internetowej. Liczba miejsc jest ograniczona. Z jednego adresu mailowego można zgłosić maksymalnie 4 osoby. Potwierdzenie zapisu zostanie wysłane na podany podczas rejestracji adres mailowy.

"Goście odwiedzający spalarnię muszą mieć ukończone 7 lat. Organizatorzy proszą również o przybycie w butach na płaskiej podeszwie" - dodano.

TPOK to spalarnia pozwalająca na efektywne wykorzystanie odpadów komunalnych do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wytworzone ciepło w całości zasila stolicę Wielkopolski poprzez miejską sieć ciepłowniczą. Natomiast energia elektryczna częściowo wykorzystywana jest na własne potrzeby instalacji, a nadwyżka sprzedawana jest do sieci elektroenergetycznych. "Rocznie z ITPOK wytwarzane jest około 100 000 MWh energii elektrycznej, która zasila krajowy system. Jest to mniej więcej tyle, ile wynosi zapotrzebowanie roczne ponad 80 średnich zakładów produkcyjnych" - przekazano.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro