W Poznaniu PiS z marnym wynikiem. Absolutna dominacja KO
Jak w niedzielę głosowali poznaniacy?
Frekwencja w Poznaniu w niedzielnych wyborach wyniosła 50,92%, a więc była zdecydowanie wyższa od średniej krajowej (40,65%). Choć Poznań odnotował dobry wynik frekwencyjny, nie był w top 3 dużych miast z najwyższą frekwencją. Najlepszy wynik osiągnięto w Warszawie - 58,15%, drugi był Gdańsk - 52,22%, a na trzecim miejscu znalazł się Wrocław z wynikiem 51,61%. Wyprzedził nas jeszcze Kraków z wynikiem 51,27%.
Jak głosowaliśmy w Poznaniu? Koalicja Obywatelska nie miała w naszym mieście konkurencji. Na KO zagłosowało 51,3% głosujących w stolicy Wielkopolski. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, które zebrało 17,68% głosów. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z 12,69% głosów, kolejna była Konfederacja z 9,61%, a dalej Trzeci Droga z 7,58% głosów.
W przypadku większości komitetów to "jedynki" z list zebrały najwięcej głosów w Poznaniu. Są jednak wyjątki. Na liście KO najwięcej głosów w Poznaniu nie dostała pierwsza na liście Ewa Kopacz, a drugi Michał Wawrykiewicz. Kopacz zebrała 33 101 głosów, a Wawrykiewicz 40 678. Zarówno Wawrykiewicz, jak i Kopacz, mają miejsce w PE.
Zaskoczeniem może być też liczba głosów oddanych na poszczególnych kandydatów na liście PiS. W Poznaniu bezkonkurencyjny okazał się Bartłomiej Wróblewski, "czwórka" na liście PiS. Zebrał 10 689 głosów. Drugie miejsce zajęła "dwójka" - Ryszard Czarnecki z 8066 głosów, na trzecim miejscu uplasował się współpracownik prezydenta Dudy i "jedynka" na liście - Wojciech Kolarski (7457), a dopiero na czwartym miejscu Marlena Maląg z 7337 głosów. W skali województwa to jednak Maląg dostała najwięcej głosów i to ona wejdzie do PE.
Najpopularniejsze komentarze