Reklama

Na parapecie okna w bloku wylądował ogromny ptak! Został złapany i trafił tymczasowo do poznańskiego ZOO

fot. Lubuscy Łowcy Burz / Facebook
fot. Lubuscy Łowcy Burz / Facebook

To orłosęp.

Nagranie z tego niezwykłego spotkania pojawiło się w internecie i szybko zyskało ogromną popularność. We wtorek w Poznaniu doszło do ulewy, była też burza z piorunami, a to zawsze wpływa na zachowanie ptaków. Prawdopodobnie warunki atmosferyczne sprawiły, że bardzo nietypowy gość pojawił się w naszym mieście.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Jak informują Lubuscy Łowcy Burz, na parapecie jednego z bloków usiadł orłosęp. - Jest to osobnik wypuszczony we Francji w ramach programu reintrodukcji gatunku. Posiada nadajnik - podali. Ptak nosi imię Rei del Causse.

Orłosępy wyjątkowo rzadko pojawiają się w naszym kraju. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Polsce ostatnio widziano ptaka tego gatunku w 2018 roku. Jak podaje o2.pl, na całym świecie żyje zaledwie kilka tysięcy dorosłych osobników.


 • Aktualizacja
  środa, 29.05.2024 r., godz. 09.14
  Aktualizacja
  środa, 29.05.2024 r., godz. 09.14
  Jak udało nam się potwierdzić, orłosęp został złapany i tymczasowo trafi do poznańskiego ogrodu zoologicznego. Ma być osłabiony, zostanie więc wzmocniony kroplówką, dostanie też jedzenie. Jeśli okaże się, że jest zdrowy, będzie mógł ruszyć w dalszą podróż.
 • Aktualizacja
  środa, 29.05.2024 r., godz. 10.34
  Aktualizacja
  środa, 29.05.2024 r., godz. 10.34
  Jak ustaliliśmy w poznańskim ZOO, to 2-letni osobnik. W środę rano członek Komitetu Ochrony Orłów poinformował koordynatorów programu, w ramach którego orłosęp trafił na wolność, że ptak jest osłabiony. Zalecono jego odłów i przewiezienie do ZOO. Orłosęp został zgłoszony na kwarantannę, po nakarmieniu i podreperowaniu jego kondycji, wróci na wolność. ZOO nie zdradzi gdzie i kiedy zostanie wypuszczony.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro