Reklama
Reklama

Zakonnica z Wielopolski wystąpiła w filmie

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Obok Jana Błachowicza i Czesława Mozila.

To film dokumentalny o polskości i patriotyzmie. Ma pokazywać te wartości w zupełnie inny sposób - dostosowany do obecnych czasów. Takie zadanie postawili przed sobą naukowcy z Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. W filmie "Polskość" obok m.in. Czesława Mozila i Jana Błachowicza wystąpiła także siostra Tymoteusza Gil z Domu Chłopaków w Broniszewicach.

Jak wskazano, według badań przeprowadzonych przez zespół Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii PAN prawie 60% Polek i Polaków ma problem z polskością. Naukowcy wyróżniają kilka dominujących postaw wobec własnego narodu. Wśród tych 60% są zarówno osoby, którym polskość jest zupełnie obojętna albo się jej wstydzą, oraz takie, które są negatywnie nastawione do obcych i uważają, że Polacy są od nich lepsi i bardziej wyjątkowi. Pozostałe 40% wyróżnia identyfikacja bezpieczna, która cechuje osoby otwarte, pozytywnie nastawione do swoich rodaków, chętnie działające na rzecz wspólnoty.

Film pod tytułem "Polskość" ma zachęcić widzów do zgłębienia różnorodnych perspektyw na narodową tożsamość. Poznajemy w nim ośmioro bohaterów, którzy wywodzą się z odmiennych środowisk i są od siebie bardzo różni, ale łączy ich silna i bezpieczna więź z Polską.

"Badania pokazały, że kiedy ludzie spotkają się z osobami, które są do nich w jakiś sposób podobne, które są dla nich autorytetami i wypowiadają się o Polsce promując identyfikację bezpieczną, to jest szansa, że poziom tej identyfikacji będzie wzrastać. Chcemy, żeby widzowie, poznając bohaterów naszego filmu zobaczyli, że polskość może być fajna, konstruktywna, włączająca. To nie oznacza, że mamy być wobec siebie i innych Polaków bezkrytyczni. Widzimy swoje wady, ale możemy też nad nimi pracować" - mówi dr hab. prof. IP PAN Marta Marchlewska z Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii PAN.

Jedną z bohaterek filmu "Polskość" jest siostra Tymoteusza Gil, która na co dzień opiekuje się dziećmi z niepełnosprawnościami w Domu Chłopaków w Broniszewicach. Jej polskość wiąże się też z Kościołem, ale rozumie, że nie każdy musi to widzieć w ten sposób. Podkreśla, że nie trzeba być katolikiem, żeby być Polakiem.

W filmie widzimy także Jana Błachowicza reprezentanta Polski w mieszanych sztukach walki, wybitną polską neurobiolożkę i astrobiolożkę dr Agatę Kołodziejczyk. Siostry Ulę Zawadzką i Angelikę Wińską, które po latach życia i studiowania w dużych miastach zdecydowały się wrócić na rodzime Podlasie, gdzie tworzą restaurację z regionalnymi produktami, najstarszą mieszkankę wsi Milejczyce - Ninę Mikołajewicz. Wojna, również ta która dzieje się za naszą wschodnią granicą to ważny wątek, który podejmują bohaterowie filmu "Polskość". Marek Janowski, ratownik medyczny z Przemyśla jest dumny z tego jak Polacy potrafią zjednoczyć się w trudnych momentach, tak jak w przypadku pomocy osobom uchodźczym z Ukrainy. Natomiast Czesław Mozil nie jest pewien czy w przypadku wojny broniłby ojczyzny, mimo tego, że jest ona dla niego bardzo ważna.

"Polskość" to innowacyjny projekt, pierwszy film o Polsce, który został stworzony przez naukowców. Teraz film można bezpłatnie obejrzeć w internecie.

"Naukowcom często zarzuca się, że uprawiają naukę sami dla siebie. Wyniki badań trafiają do baz, artykułów i książek, które są czytane jedynie przez wąskie akademickie grono. My pokazujemy, że nauki społeczna są potrzebne i użyteczne dla społeczeństwa - mówi dr hab. Marta Marchlewska, prof. IP PAN z Laboratorium Poznania Politycznego. - Chcemy, żeby ten film pomógł zapobiegać polaryzacji politycznej, z którą mamy do czynienia w Polsce, szczególnie w ostatnich latach. Jeśli zaczniemy myśleć o sobie bardziej jako o Polakach, niż wyborcach konkretnych partii, to będziemy w stanie wyjść poza te skłócające nas polityczne narracje. Tego typu interwencje mogą pomóc budować jedność we wspólnocie" - podsumowuje Marchlewska.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
30.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro