Reklama

Dramatyczna sytuacja w Poznaniu. Na pomoc czeka 77 dzieci

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Miasto przygotowało dodatkową pomoc dla zawodowych rodziców zastępczych.

Dzieci, których rodzice nie mogli zapewnić im odpowiedniej opieki, powinny trafić do rodzin zastępczych. Tych wciąż brakuje dlatego Miasto proponuje im dodatkowe wsparcie.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

"Przybywa dzieci, które potrzebują rodzinnej pieczy zastępczej. To m.in. efekt wzmożonych działań interwencyjnych, których celem jest ochrona najmłodszych przed przemocą i zaniedbaniem" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Miasto prowadzi kampanie społeczne, promujące rodzicielstwo zastępcze, ale niestety rodziców zastępczych wciąż brakuje. Dlatego zdecydowaliśmy, że potrzebna jest nowa, bogatsza oferta świadczeń. Chcemy w ten sposób zachęcić do rodzicielstwa zastępczego te osoby, których wymiar ekonomiczny zadania może niepokoić" - dodaje.

Jak przekazuje miasto, w Poznaniu obecnie funkcjonuje 18 placówek opiekuńczo wychowawczych - czyli domów dla dzieci. Działa też 391 rodzin zastępczych, większość z nich to rodziny spokrewnione, a także niezawodowe, które są dalszą rodziną lub kimś obcym. Są też jednak rodziny zastępcze zawodowe - w Poznaniu jest ich niestety tylko 24.

"To forma opieki, która działa na mocy umowy z Miastem. Polega na tym, że jeden z rodziców rezygnuje z pracy etatowej, aby w pełni poświęcić się wychowywaniu dzieci. Otrzymuje za to wynagrodzenie. Rodziny zawodowe mogą być specjalistyczne - wówczas podejmują się opieki np. nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Mogą też pełnić funkcję pogotowia rodzinnego, tu trafiają najmłodsze dzieci - umieszczane są w nich na czas potrzebny do ustabilizowania ich sytuacji życiowej. W stolicy Wielkopolski działa 7 takich rodzin" - informują przedstawiciele magistratu.

"Potrzebujemy więcej rodzin zastępczych każdego typu, ale rodziny zawodowe są dla naprawdę bezcenną pomocą dla dzieci" - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. "To właśnie do nich trafiają dzieci, które potrzebują natychmiastowej pomocy. W ubiegłym roku ruszyliśmy z największą od lat kampanią społeczną dotyczącą pieczy zastępczej. Widzimy już jej rezultaty i planujemy kolejne działania, które będą popularyzowały rodzicielstwo zastępcze. Aktywnie współpracujemy również z rządem, by wypracować aktualnie pilnie potrzebne rozwiązania w obszarze pieczy zastępczej" - dodaje.

Dlatego Miasto poszerza ofertę dla zawodowych rodzin zastępczych, oferując im trzy zupełnie nowe rozwiązania. To pakiet medyczny - rodziny mogą otrzymać 2500 zł miesięcznie na opiekę lekarską czy stomatologiczną, sportowo-kulturalny - 1000 zł na aktywności związane ze sportem oraz wsparcie mieszkaniowe- czyli pieniądze na opłaty za czynsz, najem, prąd, wodę, gaz, usługi telekomunikacyjne i inne.

"Rodziny zastępcze wspieramy także finansowo. Obligatoryjnie otrzymują pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, dodatek w przypadku dziecka z niepełnosprawnością, zatrudnienie rodziny pomocowej na czas wypoczynku zastępczej w wymiarze do 30 dni w ciągu roku" - podkreśla Anna Krakowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. "Poza świadczeniami obligatoryjnymi, w Poznaniu rodzice zastępczy mogą liczyć m.in. na jednorazowe pokrycie kosztów związanych z przyjęciem dziecka, dofinansowanie do wypoczynku dziecka, pokrycie kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych. Ponadto zawodowe rodziny zastępcze otrzymują wynagrodzenia i dodatki" - dodaje.

Wszystkie rodziny zastępcze mogą liczyć na pomoc koordynatora, porady prawne,wsparcie psychologiczno-terapeutyczne. Dzieci i młodzież z pieczy zastępczej mogą też korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej oraz Karty Rodziny Dużej.

"W całym 2023 w Poznaniu zgłosiło się do nas 38 osób zainteresowanych przyjęciem dzieci do swoich domów, by stworzyć dla nich rodziny zastępcze" - mówi Agnieszka Ugorek-Macka, zastępczyni dyrektorki CWR "Swoboda". "Optymistyczne jest to, że w tym roku tylko do maja pojawiło się kolejnych 41 chętnych. To duży wzrost, ale potrzeby są jeszcze większe. Zwiększyliśmy dostępność takich szkoleń i obecnie realizowane są one także hybrydowo stacjonarnie i w formule online. Stale rozwijamy również ofertę wsparcia dla już aktywnych rodziców zastępczych, by z trudnościami mogli sobie dobrze radzić" - dodaje.

Najbliższe spotkanie dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat rodzicielstwa zastępczego, odbędzie się 29 maja na Cytadeli w godz. 16 - 19. Każdego dnia można też zadzwonić do Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" - tel. 61 648 60 49.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro