Reklama
Reklama

Trwa likwidacja stacji benzynowej na Jeżycach. Zniknie też pobliski parking

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Ma być zielono.

O tym, że z ulicy Kościelnej na Jeżycach zniknie stacja ORLEN pisaliśmy na epoznan.pl już zimą. Teraz obiekt jest likwidowany. Gdy w lutym pisaliśmy miasto o to, jakie są plany co do tego terenu okazało się, że zniknie nie tylko stacja, ale też pobliski parking. Na jakim etapie są prace? - Miasto Poznań jest na etapie prac projektowych zadania inwestycyjnego "Rewaloryzacja ul. Kościelnej z elementami małej retencji". Uzyskanie projektu budowlano-wykonawczego wraz z pozwoleniem na budowę planowane jest w III kwartale tego roku (do końca sierpnia). Miasto zamierza pozyskać dofinansowanie ze źródeł europejskich. Przygotowywany jest wniosek wraz z kompletem niezbędnych dokumentów wymaganych przez instytucję zarządzającą - wyjaśnia Magdalena Kozielczyk z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

- Przebudowa owalnicy ul. Kościelnej została wskazana do naboru w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027 (Priorytet 2: Fundusze europejskie dla zielonej Wielkopolski, działanie 2.6 Zwiększenie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych). Złożenie wniosku o dofinansowanie planowane jest na styczeń 2025 roku - dodaje.

Miasto przy realizacji tego projektu współpracuje ze spółką Aquanet Retencja. - Inwestycja obejmuje teren owalnicy ul. Kościelnej w Poznaniu. Zgodnie z założeniami zachowany zostanie zieleniec. Zostanie on uporządkowany i uzupełniony o funkcje towarzyszące oraz rozwiązania służące retencji wód opadowych. W projekcie przewiduje się stworzenie ciągu ulicznego (z nawierzchni mineralnej) o wysokich walorach krajobrazowych i ekologicznych, połączonego z przestrzeniami do odpoczynku i rekreacji. Stworzona zostanie funkcjonalna przestrzeń z uwzględnieniem wysokiej jakości zieleni i małej architektury. Planowane jest zachowanie istniejącej zieleni wysokiej i uzupełnienie drzew w miejscach, w których ich brakuje, a także wprowadzenie rabat kwiatowych i ogrodów miododajnych oraz rozległych klombów z kwitnącymi krzewami i bylinami. W zamierzeniach jest także ograniczenie do minimum powierzchni utwardzonych. Znajdą się one tylko tam, gdzie wymagają tego względy techniczne i użytkowe.

Jeśli miasto uzyska dofinansowanie na inwestycję, prace ruszą w przyszłym roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
25℃
17℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro