Reklama

"Izabella" znów trafiła między innymi do Muzeum Narodowego w Poznaniu

fot. Muzeum Narodwowe w Poznaniu / FB
fot. Muzeum Narodwowe w Poznaniu / FB

Podano wyniki Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce IZABELLA 2023.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Wojwództwa Wielkopolskiego w Poznaniu Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce "IZABELLA 2023" w poszczególnych kategoriach trafiły do Muzeum Narodowego w Poznaniu za organizację wystawy japońskiego projektanta Kenya Hary, Muzeum Okręgowego w Lesznie za działania edukacyjne inspirowane postacią Jana Jonstona, z kolei Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zostało nagrodzone za książkę poświęconą prof. Józefowi Kostrzewskiemu. Muzeum w Szreniawie zdobyło tym razem Grand Prix dwukrotnie - za akcję promocyjną z okazji 50-lecia samochodu rolniczego Tarpan oraz prace konserwatorsko-restauratorskie przy secesyjnej, fajansowo-marmurowej ladzie sklepowej z pocz. XX w.

Nagrody wręczył w pałacu w Lewkowie Marszałek Marek Woźniak, patron honorowy inicjatywy.

"Nagrody to dowód na to, że w Wielkopolsce są wydarzenia, publikacje, dorobek naukowy, który warto zauważyć i docenić. Wszystkim gratuluję dokonań, a szczególnie nagrodzonym i laureatom. Chcę podkreślić, że nie w każdej kategorii przyznaliśmy nagrodę, co świadczy o jej marce. Oceny w ramach nagrody dokonują eksperci spoza Wielkopolski, tym bardziej jest ona obiektywna. Poza tym jej wnikliwość jest wyraźna. To cieszy i dobrze rokuje na przyszłość" - mówił podczas gali Marszałek Marek Woźniak.

"Spotkanie wielkopolskich muzealników, podobnie jak w poprzednich edycjach nagrody, odbywa się w pięknym miejscu, tym razem w pałacu Lewkowie, z którego jesteśmy dumni. Kultura w Wielkopolsce ma swoje miejsce. W niedługim czasie wszystkie nasze instytucje kultury, bardzo często zabytkowe i wiekowe, przejdą modernizację i remonty, co się im należało. Cieszę się, że poza przedstawicielami instytucji marszałkowskich, są z nami dzisiaj przedstawiciele innych muzeów, tych państwowych i tych mniejszych, samorządowych. Tym muzeom jest trudniej wykreować coś interesującego i spektakularnego, a jednak im się udaje" - dodaje.

Jak podkreślono, podczas uroczystej gali wręczenia nagród i wyróżnień w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce "IZABELLA 2023" uhonorowane zostały inicjatywy muzealne, spośród 60 zgłoszonych aplikacji w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje. Nagrody i wyróżnienia trafiły też do muzealników z Koszut, Kępna, Leszna, Konina, Szamotuł, Trzcianki, Rogalina, Śremu, Kościana i na Lednicę.

"Nagroda specjalna została przyznana dr. Janowi Maćkowiakowi - od 2021 roku dyrektorowi Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, byłemu Prezesowi Zarządu Fundacji Muzeów Wielkopolskich" - informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Organizatorami konkursu o nagrodę Izabelli są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo. Tytułowa nagroda w konkursie inspirowana jest postacią Izabeli Czartoryskiej.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro