Reklama

Cegielski: nie będą wypłacane odprawy emerytalne

Trzy związki zawodowe działające w Cegielskim podpisały porozumienie z zarządem firmy. W ramach umowy, zawieszone zostaną wypłaty odpraw emerytalnych oraz fundusz nagród do lipca 2010 roku.

Zarząd firmy już od kilku miesięcy negocjuje ze związkami zawodowymi rozwiązanie, które pomogłoby przezwyciężyć słabą kondycję finansową spółki. W lipcu związkowcy podpisali porozumienie dotyczące wprowadzenia niższego wynagrodzenia oraz pensje za prace zastępcze pracowników.

W czwartek podpisano stosowną umowę, która zakłada, że wypłaty odpraw emerytalnych zostaną wstrzymane. Wszystkie osoby mające uprawnienia do świadczeń emerytalnych, będą jednakmogły do końca sierpnia złożyć stosowne deklaracje przejścia na emeryturę i jeszcze dostaną odprawę. Wysokość wypłacanego świadczenia nie będzie uzależniona od stażu pracy. Odejścia na emerytury po 1 września będą realizowane bez zabezpieczenia finansowego.

Ponadto pracownicy Cegielskiego nie będą mieli wypłacanych nagród do końca marca przyszłego roku.

Zarząd liczy się z tym, że wypłata przedwczesnych świadczeń emerytalnych będzie dla spółki ogromnym koszt. Nowy projekt ma jednak na celu przeciwdziałanie zwolnieniom grupowym i uzyskanie wolnychmiejsc pracy dla innych. Porozumienie zerwało Zbiorowy Układ Pracy. Umowy nie podpisała Inicjatywa Pracownicza.

Prócz nowego planu związanego z finansowaniem świadczeń, w fabryce trawą także przygotowania do kolejnych zwolnień grupowych. Zatrudnienie mają stracić pracownicy fabryki silników okrętowych, fabryki wyrobów precyzyjnych oraz połowa pracowników administracji. Ponadto zarząd szykuje się do wznowienia produkcji przy ograniczonym składzie.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
50.05 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro