Reklama

Zabytkowy poznański budynek przeszedł metamorfozę za miliony złotych

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Ponad 16 mln zł pochłonęła przebudowa i remont zabytkowego budynku Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Uczelnia pozyskała na ten cel ponad 7,8 mln zł unijnego wsparcia. "Projekty modernizacyjne mają dla nas szczególny status. Uznaliśmy, że są niezwykle ważne dla przestrzeni Wielkopolski" - podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

We wtorek murach Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu miało miejsce podsumowanie realizacji dwóch projektów. Jak przekazano, dzięki środkom z WRPO 2014+ poznańska uczelnia może cieszyć się odrestaurowanym, zabytkowym skrzydłem akademickim, przebudowaną Aulą im. Stefana Stuligrosza, salą kameralną i salami dydaktycznymi. Powstał także dziedziniec, który z parkingu przekształcił się w miejsce rekreacyjno-koncertowe. Budynek stał się także bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

"Ta część budynków Akademii Muzycznej w Poznaniu jest częścią zabytkową, historyczną, która została poddana rewitalizacji, przywróceniu właściwego blasku przestrzeniom, a jednocześnie ich dostosowaniu do użytkowania według norm i reguł europejskich. Teraz każda osoba będzie mogła zasiąść w tej sali i być uczestnikiem prezentacji muzycznych. To nowoczesny obiekt ulokowany w przestrzeni zabytkowej" - powiedział marszałek Woźniak.

"Projekty modernizacyjne mają dla nas szczególny status. Uznaliśmy, że są niezwykle ważne dla przestrzeni Wielkopolski. One nigdy nie zakładają tylko poprawy estetyki czy substancji materialnej, ale mają przede wszystkim funkcję społeczną, czyli pewne pobudzenie i wzbogacenie przestrzeni" - dodał.

Akademii Muzycznej projekt przebudowy obiektu udało się połączyć z innym projektem, znajdującym się w gestii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zakupem niezbędnych instrumentów, w tym ważących 6 ton barokowych organów, które stanęły w Auli im. Stefana Stuligrosza. Jak podkreślono, wartość projektu zrealizowanego w ramach tego projektu wyniosła ponad 10 mln zł.

"Ten dzień stanowi znakomite wejście w kolejne stulecie naszej uczelni. "Dobrze skomponowana Akademia" to nasz powód do dumy. Jestem szczęśliwa, że ta sala wróciła do swojej świetności i że możemy organizować tutaj koncerty, także dla mieszkańców Poznania. We wszystkie środy lipca zapraszam na cykl koncertów Scena Letnia Akademii" - zapowiedziała prof. dr hab. Hanna Kostrzewska, Rektor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro