Reklama
Reklama

Miliony na nowy miejski program. Kto może skorzystać?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

"Pomoc po sąsiedzku" będzie kosztować ponad 20 mln złotych.

Nowy miejski program skierowany jest do osób, które ze względu na wieku, stan zdrowia czy niepełnosprawność wymagają wsparcia w funkcjonowaniu. Na wsparcie mogą liczyć też ich opiekunowie. Miasto zakłada, że skorzysta z niego nawet ponad 1000 osób.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

- To projekt, który wychodzi naprzeciw wszystkim potrzebującym wsparcia, a także ich opiekunom - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dzięki niemu pomagać im będą mogli nawet sąsiedzi - oczywiście po odpowiednim przeszkoleniu. Możliwe będzie również stworzenie mieszkań wspomaganych - tak, by ich lokatorzy mogli jak najdłużej zachować niezależność.

Program ma kosztować ponad 20 mln złotych, z czego część pochodzi z unijnego dofinansowania. Będzie realizowany przez magistrat, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Fundację Sowelo. - W ramach projektu Poznań będzie mógł finansować szeroki zakres usług przez wiele miesięcy. Wśród nich będzie m.in. wsparcie osobistego asystenta osoby z niepełnosprawnością w jej miejscu zamieszkania, czy sąsiedzkie usługi opiekuńcze (poprzedzone odpowiednim szkoleniem i przygotowaniem zainteresowanych osób). W planach jest także przygotowanie i prowadzenie mieszkań wspomaganych. Dzięki wyremontowaniu trzech lokali będzie można utworzyć w nich 12 miejsc. To szansa dla osób, które mogą mieszkać poza tradycyjną placówką (np. domem pomocy społecznej), lecz nie są na tyle samodzielne, aby żyć całkowicie na własny rachunek - podaje miasto. W ofercie będą też usługi asystenckie.

Wspierana osoba będzie mogła liczyć na pomoc w maksymalnym zakresie 30 godzin miesięcznie. Start programu zaplanowano na przełom czerwca i lipca. Wówczas będzie można zgłaszać się do MOPR.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro