Reklama
Reklama

Międzynarodowy projekt w Poznaniu. Jest apel, by nie niszczyć tych pułapek

fot. UPP
fot. UPP

Będzie się można na nie natknąć do września.

Od maja br. na terenie miasta Poznań rozpoczęła się realizacja międzynarodowego projektu monitoringu owadów zapylających o nazwie "Pobocza dróg jako ważne połączenie dla owadów zapylających w krajobrazie miejskim". Badania realizowane są równolegle w siedmiu europejskich miastach: Turynie, Łodzi, Warszawie, Szeged, Wilnie oraz Uppsali.

"Jednym z głównych celów projektu, realizowanego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu przez dr Irene Piccini z Katedry Zoologii, jest monitorowanie populacji owadów zapylających poprzez rozmieszczenie specjalnych pułapek na terenie miasta. Zostały one zainstalowane od 13 maja do 13 września br. Są to miseczki, w których znajduje się woda z kroplą nietoksycznego mydła" - informuje Iwona Cieślik, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu proszą o nie niszczenie pułapek. Jak wskazano, przy każdej z nich znajduje się specjalna informacja z kodem QR, gdzie osoby zainteresowane mogą zasięgnąć dodatkowych informacji.

"Projekt ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia owadów zapylających w ekosystemie miejskim oraz ich roli w zachowaniu bioróżnorodności. Dzięki współpracy mieszkańców i naukowców będziemy w stanie lepiej zrozumieć i chronić tę ważną grupę organizmów" - wyjaśnia rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
11.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
19.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro