Reklama
Reklama

Milion złotych dla poznańskich działkowców. Wiele może się zmienić

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W tym roku na inwestycje przeznaczona zostanie rekordowa kwota.

"Zależy nam na tym, by zagospodarowane przez działkowców tereny zielone były coraz bardziej przyjazne dla wszystkich poznaniaków i poznanianek. Dotacja w wysokości miliona złotych jest przeznaczona na rozwój ogrodów - budowę lub modernizację ich obecnej infrastruktury" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "ROD-y stanowią ważny element zielonego Poznania, ale nie tylko. To także miejsca spotkań i organizacji ogólnodostępnych wydarzeń. Inwestycje realizowane dzięki miejskim dotacjom z pewnością przysłużyły się zarówno samym ogrodom, jak i wszystkim poznaniakom" - dodaje.

Wnioski o wsparcie złożyło 16 ogrodów działkowych, z czego 9 dostało dofinansowanie. Kwota dotacji, którą może uzyskać każdy ROD zwiększyła się w tym roku z 50 do aż 200 tys. zł. Wsparcie może wynieść 85 proc. poniesionych przez wnioskodawcę kosztów.

"W tym roku pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na remonty domów działkowca. Wystąpiły o to ROD-y: "Darzynka", "Wichrowa ","Międzylesie", "Głuszynka", "Mazurek" oraz "Czarnuszka". Dzięki przeprowadzonym pracom poprawi się funkcjonalność budynków, ich dostępność przez cały rok, stan techniczny oraz estetyka. O aktywności seniorów i dzieci pomyśleli działkowcy z ROD "Wypoczynek". Powstanie tam kompleks rekreacyjny z placem zabaw i siłownią zewnętrzną " -przekazują miejscy urzędnicy.

"ROD "Cybinka" i ROD "Mazurek" zmodernizują sieć energetyczną, co poprawi bezpieczeństwo osób wypoczywających w ogrodzie. Natomiast w ROD "Czarnuszka" naprawione zostaną uszkodzone alejki, co zwiększy komfort poruszania się. W tym samym ogrodzie uporządkowana zostanie też część wspólna. Pojawi się wiata ogrodowa i kontener, tworząc przestrzeń do relaksu i odpoczynku oraz zabezpieczając sprzęt przed dostępem nieupoważnionych osób. ROD "Zagajnik" zmodernizuje Stację Uzdatniania Wody (hydrofornia), dzięki czemu poprawi się jakość wody pitnej" - dodają.

W stolicy Wielkopolski znajduje się 87 ROD-ów, w których użytkowanych jest ponad 18 tys. działek o powierzchni prawie 800 ha.

"Cieszymy się, że poprawia się jakość przebywania w ogrodach. Miejsca te rozwijają się jednak nie tylko pod kątem infrastruktury. Z roku na rok odbywa się tutaj coraz więcej wydarzeń. Wzrasta też świadomość na temat ochrony różnorodności biologicznej, klimatu czy retencji" - wylicza Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. "Co ważne, dzięki miejskiej dotacji ogrody otwierają się na mieszkańców. Każdy może tu przyjść i korzystać z przyrody, jak w miejskim parku" dodaje.

Dotacje dla rodzinnych ogrodów działkowych przyznawane są od 2018 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
11.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
19.81 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro