Reklama
Reklama

Słowenia samochodem - poradnik dla kierowcy

Mimo że Słowenia bardzo często jest jedynie krajem tranzytowym dla osób, których celem podróży jest Chorwacja, to jednak państwo to ma wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu nie tylko piękne górskie szlaki, ale także urokliwe miasteczka i szereg zabytków. Dlatego szukając wakacyjnej destylacji, do której możemy dostać się samochodem, powinniśmy wziąć pod uwagę Słowenię. Zanim zaczniemy planować wycieczkę do tego kraju, warto jednak zapoznać się z przepisami, które w nim obowiązują dotyczącymi zarówno obowiązkowego wyposażenia samochodu, jak i konieczności posiadania winiet. Warto również wcześniej sprawdzić dojazd do swojego miejsca docelowego. Co warto wiedzieć, planując podróż do Słowenii samochodem? Przedstawiamy krótki poradnik dla kierowców.

Dojazd do Słowenii - jak wygląda podróż samochodem z Polski do tego kraju?

Czas podróży z Polski do Słowenii uzależniony jest od naszego punktu startowego oraz docelowego, jednak z Warszawy do Lublany, czyli stolicy Słowenii samochodem możemy dojechać w niecałe 11 godzin. Taka trasa ma 1050 km i przebiega nie tylko przez Polskę, ale również Czechy i Austrię. Chcąc więc zwiedzić Lublanę, powinniśmy wyjeżdżając z Warszawy kierować się na S7 w kierunku południowo-zachodnim. Następnie w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego wjechać na autostradę A1, którą należy kontynuować podróż aż do granicy z Czechami.

W Czechach z kolei będziemy przejeżdżać przez miasta takie jak Ostrawa, Ołomuniec czy Brno. Oczywiście w kraju tym obowiązują winiety. Dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiednią winietę czeską. W Austrii będziemy przejeżdżać przez Wiedeń. W tym kraju autostrady, a także drogi szybkiego ruchu również są płatne. Dlatego w Austrii także należy wykupić winietę. W tym przypadku możemy skorzystać z jej wersji elektronicznej lub tradycyjnej. Kiedy dotrzemy do Słowenii, powinniśmy autostradą A1 dojechać do Mariboru, a następnie kierować się w stronę Lublany.

Czy w Słowenii obowiązują winiety?

Wjeżdżając na teren Słowenii, powinniśmy pamiętać o tym, że w kraju tym obowiązują winiety, podobnie jak w państwach, przez które wcześniej przejeżdżaliśmy, czyli w Czechach i Austrii. Od lutego 2022 roku dostępne są one już wyłącznie w formie elektronicznej, ponieważ właśnie w tym czasie Słowenia zrezygnowała z tradycyjnych winiet w formie naklejek przyklejanych na przedniej szybie. Obecnie więc wjeżdżając do Słowenii, musimy posiadać winietę elektroniczną. Wykupowana jest ona w specjalnym systemie i opłacana online. Taka winieta przypisana jest do konkretnego numeru rejestracyjnego pojazdu i ważna w zależności od tego, na jaki okres ją wykupimy.

Dostępne winiety do Słowenii to te ważne przez 7 i 30 dni, a także 12 miesięcy. Winieta ważna przez 6 miesięcy dostępna jest wyłącznie dla motocykli. Wykupując winietę siedmiodniową, musimy liczyć się z kosztem 16 € w przypadku pojazdów do 3,5 tony, a także kamperów z wysokością mniejszą nad przednią osią niż 130 cm. Winieta półroczna kosztuje z kolei 32 euro, a winieta roczna 117,50 euro. W Słowenii obowiązuje również opłata za przejazd tunelem Karawanki między Austrią i Słowenią, która wynosi 8,20 €.

Jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe na Słowenii?

Kolejnym aspektem, który musimy uwzględnić, planując podróż do Słowenii, jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

Każdy kierowca, który chce jechać do tego kraju, powinien wiedzieć, że w jego aucie powinna znaleźć się:
- apteczka zgodna z DIN-13164,
- kamizelka odblaskowa w kabinie,
- gaśnica o wadze minimum 1 kg,
- trójkąt ostrzegawczy z homologacją,
- komplet zapasowych żarówek.

Dodatkowo od listopada do marca pojazd musi być obowiązkowo wyposażony w opony zimowe. Ze względu na to, że kraj ten od 2004 roku należy do Unii Europejskiej, aby do niego wjechać wystarczy posiadać dowód osobisty. Można jednak posługiwać się także paszportem. Kierowca jadący za granicę musi mieć na wypadek kontroli ze sobą też prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC. Warto zabrać ze sobą również EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia korzystanie z państwowej opieki kraju na takich samych zasadach jak obywatele tego państwa.

Atrakcje Słowenii

Słowenia to kraj, który coraz częściej wybierany jest jako kierunek wakacyjny turystów z Polski, ale i innych regionów świata. Posiada on niewielki, lecz malowniczy dostęp do Adriatyku. Znajduje się tu wiele wysokich gór, a także niezwykłe zabytki i krystalicznie czyste jeziora. W kraju tym znajduje się także najstarsza na świecie winorośl. Podróżując do tego kraju Europy Środkowo-Wschodniej, warto zobaczyć jego stolicę, czyli Lublanę. Znajdują się tutaj nie tylko piękne kamienice i kameralny klimat, ale także Zamek w Lublanie, ratusz czy pałac biskupi.

Ciekawą atrakcją Słowenii jest także Jaskinia Postojna, która jest największą i najczęściej odwiedzaną jaskinią krasową w Europie. Posiada ona ponad 20 km podziemnych sal oraz korytarzy i dostępna jest przez cały rok. Jednym z najsłynniejszych jezior w Słowenii posiadających naturalną wyspę jest jezioro Bled. Położone jest ono wśród gór, dzięki czemu w połączeniu z jego turkusową wodą staje się nie tylko pięknym miejscem do bajecznych zdjęć, ale także wypoczynku w sprzyjających okolicznościach przyrody. Miłośnicy natury, podróżując ze Słowenii, powinni odwiedzić Triglaviski Park Narodowy, w którym znajduje się między innymi wąwóz Vintgar mający 1600 m długości. W jego okolicy znajduje się także wodospad Sum, który jest najwyższym wodospadem rzecznym w Słowenii.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
10℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
19.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro