Reklama

Rogale świętomarcińskie i pyry z gzikiem, to ulubione specjały poznaniaków? Tak wynika z ankiety

fot. Muzeum Pyry/Facebook
fot. Muzeum Pyry/Facebook

Miasto Poznań opublikowało w social mediach ankietę.

Poznaniacy mogli zagłosować na ulubiony specjał wielkopolski. Wśród nich znalazły się rogale świętomarcińskie, pyry z gzikiem, plyndze ze śmietaną i kaczka po poznańsku.

Rozwiążmy ten temat raz na zawsze! Który wielkopolski specjał jest Waszym ulubionym? Oczywiście możecie zaznaczyć kilka opcji - Miasto Poznań zwróciło się w ankiecie do poznaniaków.

Pierwsze miejsce w ankiecie zajęły rogale świętomarcińskie ze sporą przewagą głosów, na drugim miejscu uplasowały się pyry z gzikiem, na trzecim plyndze ze śmietaną, a na czwartym kaczka po poznańsku.

- Pyry z gzikiem, to złoto. Rogale też, ale w święto - komentowała mieszkanka Poznania.

Internauci stwierdzili, że w ankiecie zdecydowanie zabrakło szarych kluch i szneki z glancem, co w gwarze poznańskiej oznacza drożdżówkę z lukrem.

Niedzielny obiad pachniał w Poznaniu rosołem, pyzami na parze, roladami i modrą kapustą. Na podwieczorek była kawa i placek ze śliwkami, polany lukrem - wspomina poznanianka.

W Poznaniu istnieje nawet Muzeum Pyry, w którym można zjeść pyry z tradycyjnym, poznańskim gzikiem. Odbywają się tam Międzynarodowe Turnieje Jedzenia Pyry z Gzikiem. To miejsce, w którym turyści mogą dowiedzieć się, między innymi, skąd do Poznania przywędrowały pyry.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro