W Poznaniu szykuje się wielkie święto filmu dokumentalnego
10 maja rusza największy festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity.
Do Kina Muza warto się wybrać nie tylko na seanse kilkudziesięciu filmów pełno- i krótkometrażowych, ale także na wydarzenia towarzyszące projekcjom.
"W programie imprezy, która potrwa od 10 do 19 maja w siedmiu polskich miastach, w tym w Poznaniu, są spotkania z niemal dwadzieściorgiem gości: reżyserami i reżyserkami, bohaterami i bohaterkami filmów, a także z ekspertami. Na festiwalowej mapie znalazły się też takie miejsca jak klub Rewiry i Nowe Lokum Stonewall. Millennium Docs Against Gravity zawędruje dodatkowo na Rynek Łazarski" - informuje Olga Sokal, rzeczniczka festiwalu.
"Muzyka będzie obecna na festiwalu w wielu odsłonach. MDAG będą towarzyszyły nie tylko dźwięki kompozycji Chopina, ale także rytmy rodem z lat 90. oraz amerykańskie beaty. Post scriptum do filmów dopiszą Widzowie i Widzki w klubie Rewiry, w Nowym Lokum Stonewall oraz na Rynku Łazarskim" - dodaje
Oto kilka propozycji.
Kryzys migracyjny i sztuczna inteligencja będą tematami do dyskusji podczas pierwszego weekendu 21. edycji Millennium Docs Against Gravity w Muzie.
Piątek 10.05 godzina 20:30 oficjalne otwarcie festiwalu - Kino Muza
Pierwszego dnia festiwalu w programie jest film otwarcia 21. edycji MDAG. Po projekcji "Lasu" o polskiej produkcji opowie jej reżyserka, Lidia Duda oraz bohaterowie i bohaterki tego obrazu.
Sobota 11.05 godzina 21:15 Łazarski Przegląd Filmowy - Rynek Łazarski
W sobotę - obok piętnastu projekcji w Muzie - można zobaczyć szesnastą tego dnia - w innych okolicznościach. Wieczorem na Rynku Łazarskim odbędzie się pokaz specjalny filmu "Pianoforte" w reżyserii Jakuba Piątka.
Niedziela 12.05 godzina 15:00 Kino Muza
W niedzielę natomiast warto się wybrać na film "Skradzione ciało". Dokument autorstwa Sophie Compton i Reuben Hamlyn jest pretekstem do rozmowy o użyciu technologii, stosowanej również w filmach animowanych.
Czwartek 16.05 godzina 22:00 Klub Rewiry - Rave Party
Festiwalowy czwartek będzie pełen wrażeń. Wieczorem o 20:00 podczas uroczystej gali w Muzie poznamy zwycięską produkcję, której twórca lub twórczyni dostanie ufundowaną przez Miasto Nagrodę Wolności i 3 tys. euro. Zaraz potem odbędzie się seans filmu "Rave", który opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. ową.
Sobota 18.05 godzina 22:00 Nowe Lokum Stonewall
Po filmie "Lil Nas X: niech żyje Montero", który przedstawia nagrania z tras koncertowych, ujęcia za kulisami i reakcje fanów, przeplatane biografią artysty, organizatorzy zapraszają do Nowego Lokum Stonewall na imprezę queerową, która będzie okazją do wspólnej zabawy w rytmie utworów artystów LGBTQ+. Tego wieczoru najwięcej muzycznej uwagi zostanie poświęcone środowisku czarnoskórych queerowych wykonawców, w tym bohaterowi festiwalowego filmu.
Pełen program festiwalowych wydarzeń jest już dostępny na www.mdag.pl.