Reklama

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w piątek, wcześniej 20-lecie Polski w UE

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Co zaplanowano?

W środę, 1 maja, w Poznaniu odbędzie się uroczyste świętowanie 20-lecia obecności Wielkopolski w Unii Europejskiej. - Wydarzenie pod hasłem "ZaBIEGaj o FUNdusze", które odbędzie się w 1 maja na poznańskiej Malcie (meta toru regatowego, przy ul. Wiankowej), to okazja do świętowania 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz kibicowania biegaczom - informuje Urząd Marszałkowski. - Biegi rozpoczną się o godz. 11.00. Uczestnicy pokonają dwie trasy wokół Jeziora Maltańskiego na dystansie 5 400 metrów (jedno okrążenie wokół jeziora) oraz 10 800 metrów (dwa okrążenia wokół jeziora). Z biegaczami spotka się Marszałek Marek Woźniak. O godz. 12.30 rozpocznie się koncert poznańskiego rapera Mezo - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W piątek, 3 maja, odbywać się będą natomiast uroczystości związane z obchodami 233. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji. - Uroczystości w stolicy Wielkopolski rozpoczną się od złożenie wspólnego wieńca przez Jacka Jaśkowiaka - prezydenta Poznania, Agatę Sobczyk - Wojewodę Wielkopolską, Marka Woźniaka - Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Tomasza Łubińskiego - wicestarostę poznańskiego przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza - podaje magistrat.

Na 10.30 zaplanowano mszę w farze, a na 11.20 koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na placu Wolności. - Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00. Orkiestra odegra hymn państwowy. Po podniesieniu biało-czerwonej flagi odczytana zostanie preambuła do Konstytucji 3 Maja, żołnierze oddadzą salwę honorową, następnie przemówienie wygłosi Jacek Jaśkowiak - dodaje.

Na placu Wolności będzie można zobaczyć pododdziały Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolskiej Brygada Obrony Terytorialnej, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, a także policję, służbę więzienną oraz straż pożarną. W tym roku dołączy także oddział honorowy wystawiona przez Kompanię Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Dęblina, która zazwyczaj bierze udział w obchodach w Warszawie. Uroczystości na placu Wolności zakończy pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów.

Od około 11.00 na placu Wolności i przy nim będzie można zwiedzać zabytkowy tabor MPK Poznań. Około 13.15 - 30 tabor wyruszy w darmową przejażdżkę dla chętnych.

Także 3 maja otwarty zostanie Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim. Będzie można wejść na szczyt w godzinach 10.00 - 19.00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro