Reklama

Żabikowo: młodzież bada obóz hitlerowski

Międzynarodowy obóz młodzieżowy Workcamp 2009 ma miejsce w Żabikowie. Wolontariusze z ośmiu krajów w Europy prowadzą prace archeologiczne na terenach byłego obozu hitlerowskiego. Głównym celem działań młodzieży jest odnalezienie fundamentów baraku administracyjnego.

Wolontariusze przyjechali do Żabikowa z Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Niemiec, Czech, Hiszpanii, Ukrainy oraz z innych miast Polski. Głównym celem prowadzonych prac jest odnalezienie miejsca, w którym stał budynek administracyjny obozu hitlerowskiego. Młodzież natrafiła już na pierwsze fragmentu podbudówki baraku. Studenci znaleźli także mniejsze przedmioty takie jak scyzoryki, klucze, łuski do nabojów oraz duże ilości szkła.

Obóz w Żabikowie funkcjonował od kwietnia 1943 roku do stycznia 1945 roku. Baraki zostały spalone przez Niemców. Na terenie obozu powstało muzeum, w którym prezentowane są fotografie prezentujące stan zniszczenia obozu i plany powstałe na bazie relacji więźniów obozu.

Uczestnicy obozu dokładnie dokumentują przeprowadzane prace. Wykopaliska potrwają do 4 sierpnia. Zjazd zorganizowało stowarzyszenie "Jeden Świat".

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
7.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro