Reklama

Dziś poznaniacy wybierają prezydenta. Jak i gdzie głosować?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Oto garść informacji.

Podczas wyborów w Poznaniu działać będzie 256 lokali wyborczych, czynnych w godz. 7:00-21:00. Udając się do swojego miejsca głosowania trzeba pamiętać, żeby mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem.

Głosować mogą jedynie osoby stale zamieszkujące Poznań, czyli tu zameldowane lub ujęte w stałym obwodzie głosowania. Osoby, które przed pierwszą turą zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika, 21 kwietnia również będą mogły oddać głos w wybrany wcześniej sposób.

Właściwy lokal wyborczy można znaleźć za pośrednictwem usługi elektronicznej dostępnej na stronie gov.pl w zakładce Meldunek i wybory. Serwis pozwala sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Kolejną opcją jest wyszukanie za pomocą adresu zamieszkania, korzystając z cyfrowego planu miasta. Można także skontaktować się z pracownikami miejskiej infolinii Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44.

Dla wyborców w stolicy Wielkopolski przygotowana będzie jedna karta do głosowania z nazwiskami i imionami dwóch kandydatów na prezydenta Poznania. Ważne, by posiadała ona pieczęcie: okręgowej komisji wyborczej i obwodowej komisji wyborczej.

Osoby niewidzące lub niedowidzące mogą w lokalu wyborczym skorzystać ze specjalnych nakładek na kartę do głosowania opracowanych w alfabecie Braille'a. Dodatkowo każdy wyborca z niepełnosprawnością może w lokalu wyborczym skorzystać z pomocy osoby trzeciej.

"W żadnym wypadku asystować natomiast nie może członek komisji wyborczej, mąż zaufania ani obserwator społeczny. Należy przy tym pamiętać, że pomoc może mieć tylko i wyłącznie charakter techniczny" - zaznaczono.

Pracownicy Biura Poznań Kontakt będą udzielać informacji organizacyjnych o wyborach pod numerem telefonu: 61 646 33 44. Miejska infolinia będzie czynna w sobotę, 20 kwietnia w godzinach od 8:00 do 16:00, a także w dniu wyborów (niedziela, 21 kwietnia) w godzinach od 7:00 do 21:00.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro