Skomplikowane zabiegi ginekologiczne wykonywane są tu teraz przy użyciu robota. Pacjentki mogą się zgłaszać!
W kolejnym poznańskim szpitalu.
Szpital Wojewódzki w Poznaniu nie jest jedynym, w którym lekarze wykonują zabiegi robotem da Vinci, ale tylko na Lutyckiej są one teraz wykonywane aż w trzech dziedzinach: chirurgii, urologii i ginekologii. "Do tej pory wykonywaliśmy zabiegi u pacjentów z chorobami onkologicznymi z zakresu urologii i chirurgii, od piątku także ginekologii" - informuje Konrad Napierała, rzecznik prasowy Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.
Zabiegi zostały przeprowadzone u trzech pacjentek. Były to zabiegi radykalnego usunięcia macicy z przydatkami z procedurą uwidocznienia i usunięcia węzła wartowniczego. "Dzięki metodzie robotycznej możliwe było wykonanie zabiegu bardziej oszczędzającego chorą, mniej traumatyzującego, a dodatkowa metoda obrazowania pozwoliła na dokładne zidentyfikowanie chorych tkanek przy jednoczesnym zmniejszeniu potencjalnych powikłań pooperacyjnych. Zabieg wykonał dr Marcin Przybylski (Kierownik Oddziału) oraz dr Klaudia Kotynia (z asystą doktor Agaty Stańczyk)" - dodaje rzecznik.
Zanim jednak pierwsze zabiegi zostały przeprowadzone specjaliści odbyli długie szkolenia zakończone certyfikacją w Atenach. "Całość przebiegu pierwszych operacji nadzorował dr Peter Valha, który wcześniej szkolił nasz zespół w Budejovicach. Pozwoliło to na zacieśnienie współpracy w tej dziedzinie na arenie międzynarodowej i wymianę bezcennych doświadczeń. Cały nasz zespół lekarski i pielęgniarski spisał się świetnie i potwierdził wysokie kwalifikacje" - zaznacza rzecznik.
Jak zaznaczono pacjentki z rozpoznanym rakiem trzonu macicy,potwierdzonym w badaniu histopatologicznym, mogą się umawiać (pod numerem telefonu 61 8 212 520) na kwalifikację do zabiegu.