Reklama

Poznański hotel świętuje 60-lecie. Z tej okazji odtworzono historyczne menu

fot. Adam Ciereszko
fot. Adam Ciereszko

Chodzi o słynny hotel Merkury.

Dziś to hotel Mercure Poznań Centrum i w tym roku obchodzi on swoje 60-lecie. Jubileusz ma być obchodzony przez cały rok, a jednym z jego elementów jest nietypowe menu w hotelowej restauracji. Wśród dań serwowanych przez kuchnię można znaleźć m.in. łososia w galarecie, sandacza "Colbert", tournedos z polędwicy na grzance "Rossini" z sosem maderowym czy legendarny krem owocowy "Merkury".

- Stworzyliśmy tą kartę z myślą o osobach, które pamiętają karty Merkurego z tamtych lat i będzie to dla nich powrót do przeszłości. Mamy w niej perełki, które cieszyły się wtedy dużą popularnością. Najbardziej chyba znana jest polędwica tournedos a'la "Rossini" oryginalnie stworzona przez genialnego kompozytora Gioacchino Rossiniego - wyjaśnia Wojciech Wiciak, wieloletni kucharz i szef kuchni. Za menu stoją szef kuchni restauracji Mikołaj Adamczyk oraz właśnie Wojciech Wiciak, szef z minionych lat.

Historia poznańskiego hotelu sięga roku 1964. Właśnie wtedy obiekt został wybudowany i był wówczas pierwszym luksusowym hotelem oddanym do użytku w czasach PRL w naszym kraju. - Powstał z inicjatywy włodarzy Poznania i zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich jako miejsce wygodnego wypoczynku dla odwiedzających gości. Jego budowa zapobiegła przeniesieniu targów do innego miasta. Bryła budynku inspirowana była siedzibą UNESCO w Paryżu, a nowatorskie wnętrza i meble zaprojektowano w specjalnie utworzonym zakładzie doświadczalnym przy Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu - informuje hotel.

Co ciekawe, to mieszkańcy wybrali nazwę dla hotelu, bacznie też obserwowali inwestycję odwiedzając plac budowy. Przez lata zyskał miano kultowego, a to w nim mieści się słynna cukiernia, w której powstał m.in. torcik na Dzień Babci (tę historię opisywaliśmy TUTAJ). Dziś hotel już od blisko 23 lat, jest częścią Grupy Accor.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro