Reklama

Poznaniacy pamiętali o bolesnej rocznicy. "O tę prawdę, ale i pamięć, upominamy się i będziemy się upominać"

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

W stolicy Wielkopolski uczczono 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Obchody rocznicowe w związku z 84. rocznicą Zbrodni Katyńskiej i zsyłki Rodzin Katyńskich oraz Kresowian na Sybir rozpoczęły w samo południe się mszą św. w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu w intencji "Ofiar Golgoty Wschodu i ich rodzin" . Na godzinę 13:15 zaplanowane zostały oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie złożono kwiaty.

Gospodarzem uroczystości był marszałek Marek Woźniak.

"O tę prawdę, ale i pamięć, upominamy się i będziemy się upominać. Zwłaszcza teraz, gdy na naszych oczach Rosjanie próbują rakietami i czołgami ustalać - tuż za naszą wschodnią granicą - nowy ład. Swój ład. To porządek świata, w którym jest miejsce jedynie na pokaz brutalnej siły i bezwzględność. To "porządek" pozbawiony skrupułów, podobny do tego z wiosny 1940 roku, gdy dokonując ludobójstwa i zbrodni wojennej, rozstrzelano tak wielu polskich jeńców wojennych i więźniów cywilnych. Nigdy takiego porządku nie zaakceptujemy" - powiedział marszałek Marek Woźniak.

"Wiemy, czym była Golgota Wschodu. Doświadczyliśmy bólu po stracie elity naszego narodu. Obserwowaliśmy z bliska cierpienie Rodzin Katyńskich. To zagrożenie nie powinno nas jednak paraliżować, ale mobilizować do wysiłku, dzięki któremu nie ziści się najgorszy scenariusz. Potrzebny jest sojusz mądrości i solidarności, by móc skutecznie stawić opór złu. Potrzebny jest sojusz dobra w obronie tych, których prawa brutalnie pogwałcono w imię totalitaryzmu" - dodał Marszałek.

"Jan Paweł II powiedział, że naród, który nie pamięta swojej historii, nie jest wart przeżycia. Członkowie Stowarzyszenia "Katyń" pomału odchodzą, ale mają nadzieję, że następne pokolenia Polaków skorzystają z historycznych doświadczeń i doprowadzą do wzrostu znaczenia Polski i dobrobytu jej mieszkańców" - mówił Wojciech Bogajewski, Prezes Stowarzyszenia "Katyń" w Poznaniu.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro