Reklama

"Babciowe" coraz bliżej! Nowe świadczenie dla rodziców ma być wypłacane jeszcze w tym roku

fot. Kancelaria Premiera / X
fot. Kancelaria Premiera / X

Ogłosił Donald Tusk.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie programu "Aktywny Rodzic". Chodzi o tak zwane "babciowe", które ma trafiać do rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Teraz decyzję w sprawie ustawy muszą podjąć Sejm i prezydent. - Jeśli Sejm i prezydent nie zrobią nam kłopotów, to 1 października to świadczenie powinno być już dostępne w każdym polskim domu - poinformował premier Donald Tusk.

Kto będzie mógł dostać świadczenie? Opcje będą trzy. Pierwsza to "aktywni rodzice w pracy". W ramach tego świadczenia rodzic, który zdecyduje się po urlopie rodzicielskim wrócić do pracy będzie dostawać 1500 złotych miesięcznie na dziecko przez 24 miesiące. Pieniądze te będzie można wydać dowolnie, ale mogę one posłużyć np. do zapłacenia za nianię (choćby emerytkę). W przypadku dzieci z niepełnosprawnością świadczenie będzie wyższe i będzie wynosić 1900 złotych.

Druga opcja to "aktywnie w żłobku". Zamiast aktualnie obowiązującej dopłaty do 400 złotych do pobytu dziecka w żłobku, rodzice dostaną 1500 złotych na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Ma to być 1500 złotych, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji.

Ostatnia opcja to "aktywnie w domu", która będzie przeznaczona dla rodziców, którzy nie skorzystają z dwóch pierwszych propozycji. Rodzice, którzy nie zdecydują się wrócić do pracy czy posłać dziecka do żłobka lub podobnej instytucji będą dostawać 500 złotych miesięcznie przez 24 miesiące, również od 12. do 35. miesiąca życia dziecka. Świadczenie będzie przysługiwać na każde dziecko, również pierwsze i jedyne. Wprowadzenie tego świadczenia będzie oznaczało, że uchylona zostanie ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
7.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro