Reklama
Reklama

Strefa Parkowania na Ratajach: podano szczegóły. Do wyboru są trzy warianty

fot. Agnieszka
fot. Agnieszka

Coraz bliżej do ewentualnego wprowadzenia płatnego parkowania na części ratajskich osiedli.

W tej sprawie napisał do nas Czytelnik. - Obecnie przeprowadzana jest ankieta z możliwością wyboru wariantu strefy. Jak dla mnie, to chyba bardziej jest to podniesienie kosztów życia. Mam dziewczynę, która przyjeżdża do mnie 3-4 razy w tygodniu i z przedstawionych wariantów wynika, że będzie musiała płacić za postój, tak samo osoby odwiedzające mnie. Mam zaplanowany remont w tym roku i rozumiem, że koszt remontu teraz zwiększa się o koszt parkowania pracowników? To wyjdzie mnie koło 3 tys. więcej za remont, biorąc pod uwagę stawkę za godzinę w najlepszym wariancie (5 zł godzina). Myślałem, że miasto chce zatrzymać ludzi, a tu wychodzi, że lepiej uciekać z miasta i płacić podatki gdzie indziej, bo nie warto - pisze.

O tym, że spółdzielnia Osiedle Młodych przymierza się do wprowadzenia opłat na niektórych osiedlach, piszemy od ubiegłego roku. Powód to problem z dostępnością miejsc parkingowych dla mieszkańców. Notorycznie bowiem parkingi są zastawiane przez przyjezdnych. Tak jest chociażby na osiedlu Piastowskim, ale problem dotyczy również osiedli Jagiellońskiego, Oświecenia, Powstań Narodowych, Pomet i Tysiąclecia.

Jesienią przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Spółdzielczej Strefy Parkowania. Teraz przygotowano ankietę, w której mieszkańcy mają wybrać, który wariant wprowadzenia strefy jest ich zdaniem najlepszy. Do wyboru są trzy opcje.

W wariancie pierwszym strefa obowiązywałaby przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, a kierowcy mieliby jedną godzinę darmową w ciągu doby. Później każda godzina kosztowałaby 4 złote. W wariancie drugim opłaty byłyby pobierane 6 dni w tygodniu (darmowe byłyby niedziele i święta). W tym wariancie nie ma darmowej godziny, a pierwsza godzina kosztuje 2 złote, każda kolejna 4 złote. Ostatni wariant zakłada pobieranie opłat 6 dni w tygodniu (bez niedziel i świąt) oraz jedną darmową godzinę w ciągu doby. Każda godzina kosztowałaby 5 złotych, a dodatkowo mieszkańcy otrzymaliby 10 godzin w miesiącu dla gości czy ekip remontowych - każda po 1 zł za godzinę. W każdym wariancie mieszkańcy mogą liczyć na 2 upoważnienia do parkowania (bezpłatnie) na mieszkanie, jeśli są w nim dwa samochody lub 1 - jeśli jest w nim jeden samochód. W przypadku posiadania większej liczby aut, będzie można kupić więcej upoważnień dla w abonamencie.

- SSP nie zostanie wprowadzona bez zgody mieszkańców poszczególnych osiedli. Uważamy, że o zasadach strefy powinni zdecydować wszyscy mieszkańcy Spółdzielni, jednak, czy wprowadzić ją na danym osiedlu - wyłącznie jego mieszkańcy. W związku z powyższym, w 2024 r. zostaną przeprowadzone 2 ankiety - pierwsza dot. kształtu i zasad strefy, gdzie prawo będzie miał wypowiedzieć się każdy mieszkaniec Spółdzielni, a po odpowiednim czasie poprzedzonym szeroką kampanią informacyjną, druga, w której wezmą udział wyłącznie mieszkańcy danego osiedla, którzy odpowiedzą na pytanie, czy wyrażają zgodę na wprowadzenie strefy parkowania na swoim osiedlu - podaje spółdzielnia. - Najpierw bowiem powinniśmy wspólnie podjąć decyzję, na jakich zasadach ma funkcjonować strefa parkowania, a dopiero potem - czy ma ona zostać wprowadzona na danym osiedlu. Z racji tego, że mieszkaniec np. os. Orła Białego będzie mógł darmowo parkować np. na os. Piastowskim i odwrotnie, konieczne jest by również on mógł wypowiedzieć się w pierwszej ankiecie. W związku z powyższym, wprowadzając opisany sposób przeprowadzenia ankiet, w pierwszej z nich głosy będą liczone w skali całej Spółdzielni (zdecyduje większość zwykła biorących udział), zaś w drugiej ankiecie - głosy liczone będą wyłącznie w skali danego osiedla (również zdecyduje większość zwykła biorących udział).

Ankiety do czwartku trafią do skrzynek na listy mieszkańców. Mieszkańcy do 12 kwietnia będą mieć czas na ich dostarczenie do Kierownictw Osiedli. Kolejna ankieta ma być przeprowadzono w drugiej połowie roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.88 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro