Nowa miejscówka na mapie Poznania. Trzecia tego typu
Dla wszystkich.
Centrum Integracji Międzypokoleniowej prowadzone jest przez poznański oddział Caritas ze środków budżetowych Miasta Poznania. Powstało, by zapewnić poznaniankom i poznaniakom w zróżnicowanym wieku możliwość udziału w różnorodnych formach integracji międzypokoleniowej.
"To wyjątkowe miejsce spotkań działać będzie na Wichrowym Wzgórzu od poniedziałku do piątku, a czasami również w weekendy - w budynku przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Są w nim sale szkoleniowe, a także zaplecze kuchenno - socjalne. Budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Centrum położone jest w otoczeniu zieleni, do dyspozycji jest również ogród, a w pobliżu znajduje się przystanek tramwajowy oraz autobusowy" - informują miejscy urzędnicy.
Jak podkreślono, oferta Centrum jest bardzo szeroka. Seniorzy mogą tam wziąć udział w zajęciach tanecznych, gimanstyczo-rehabilitacyjnych, warsztatach fotograficznych i rzemieślniczych, a także poznać sekrety Poznania i okolic podczas wycieczek. Z kolei dla rodzin przygotowano warsztaty z kompetencji wychowawczych. Zaplanowano też cykliczne konsultacje z prawnikiem, psychologiem, pedagogiem, pracownikami socjalnymi czy doradcami zawodowymi. Uczniowie będą mogli skorzystać z pomocy koordynatorów czy też dowiedzieć się więcej o wolontariacie.
"Najważniejsze jednak będą spotkania międzypokoleniowe. To m.in. zajęcia "Angielski przy kawie", podczas których seniorzy i młodzi ludzie razem będą mogli podszkolić swoją znajomość języka. W planach jest również cykl "Pytania od seniorów do juniorów" - czyli przestrzeń na to, by młodzi ludzie nauczyli starszych obsługi nowoczesnych urządzeń czy aplikacji" - zapowiedziano.
"Centrum planuje również współpracę ze szkołami, parafiami, przedsiębiorcami, radą osiedla czy instytucjami takimi jak Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Miasto przeznaczyło na jego działanie niemal 120 tys. zł" - dodano.
W budynku mieści się także Centrum Seniora Caritas, które zostało otwarte 21 marca.