Reklama
Reklama

Minister do spraw polityki senioralnej odwiedziła Poznań. Omawiała ważny dla wielu poznaniaków nowy projekt

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Spotkanie odbyło się w Domu Pomocy Społecznej nr 1 na Strzeszynie. Podkreślono, że nieprzypadkowo wybrano Poznań.

Minister Marzena Okła-Drewnowicz przyjechała do Poznania, by porozmawiać o możliwościach nowego bonu senioralnego.

"W Poznaniu mamy duże doświadczenie w tworzeniu projektów dla seniorów i współpracy z organizacjami pozarządowymi" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "W 2018 roku jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy dla nich pakiet usług Viva Senior, który później stał się wzorem dla wielu innych samorządów. Byliśmy też pierwszym miastem, w którym działalność rozpoczęła Miejska Rada Seniorów. Jestem przekonany, że współpraca przy wprowadzaniu bonu senioralnego również okaże się sukcesem" - dodaje.

Bon senioralny to rządowe świadczenie, które pozwoli sfinansować usługi wsparcia w miejscu zamieszkania seniora. Chodzi m.in. pomoc w codziennych czynnościach, np. w przygotowaniu i spożywaniu posiłków czy zapewnienie kontaktu z otoczeniem. "Kluczem właściwej realizacji ustawy o bonie senioralnym będzie partnerstwo rządu i samorządu" - podkreśla Minister Marzena Okła-Drewnowicz. "Z jednej strony samorząd, będąc najbliżej seniora, najlepiej skoordynuje usługi w miejscu zamieszkania. Z drugiej - rząd odciąży go finansowo" - dodała.

Zgodnie z założeniami program ma być skierowany do osób w wieku 75+ i ich pracujących rodzin. "Maksymalna wartość bonu ma wynieść 2 150 zł (czyli połowę minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.). Warunkiem jego otrzymania będzie jednak aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora). Wniosek o przyznanie bonu składać będzie rodzina w porozumieniu z seniorem"- informują miejscy urzędnicy.

Będą też kryteria dochodowe. Dochód miesięczny seniora nie będzie mógł przekroczyć 5 tys. zł brutto. W przypadku członka rodziny kryterium będzie zależeć od tego, czy prowadzi on jednoosobowe czy wieloosobowe gospodarstwo domowe.

"Bon senioralny to systemowe rozwiązanie odpowiadające na wyzwanie starzejącego się społeczeństwa" - mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, posłanka na Sejm RP. "Nie dajemy pieniędzy do ręki, ale inwestujemy je w budowę całego rynku usług wsparcia. Dodatkowo bon pozwoli rodzinom pozostać na rynku pracy, a wielu dotychczasowych opiekunów wyciągnie z tzw. szarej strefy. Dzięki temu projekt opłaci się gospodarce" - dodaje.

Organizacją usług na rzecz seniora zajmą się samorządy. Miasto będzie mogło np., zlecić to zadanie organizacji pozarządowej, podmiotowi ekonomii społecznej czy lokalnej firmie.

"W wiek senioralny wchodzi coraz więcej mieszkanek i mieszkańców Poznania. Dane demograficzne wskazują, że samorządy muszą przygotowywać się na zwiększone zapotrzebowanie w zakresie świadczenia usług opiekuńczych i pomocowych wobec osób starszych" - mówi Dorota Potejko, zastępczyni dyrektorki Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. "Już w trakcie najbliższej dekady działania wspierające będą stanowiły ważną część zadań budżetowych Miasta, a dostępność będzie standardem koniecznym do zapewnienia godnego życia dla osób o szczególnych potrzebach, do których należą seniorki i seniorzy" - oddaje.

W 2023 roku w ramach poznańskiego pakietu Viva Senior wykonano ponad 26 tys. różnych usług.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.88 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro