Reklama
Reklama

Nowe zasady używania hulajnóg i rowerów na minuty w Poznaniu. Kto płaci za przygotowanie punktów hop&go?

fot. ZDM Poznań
fot. ZDM Poznań

Z takim pytaniem zwrócił się do nas Czytelnik.

1 kwietnia weszły w życie nowe zasady dla użytkowników hulajnóg i rowerów na minuty w naszym mieście. Na Starym Mieście, Jeżycach, Wildzie i Łazarzu, a także w kilku innych lokalizacjach, pojawiły się punkty hop&go, w których od poniedziałku należy zostawiać wypożyczane hulajnogi i rowery. Jest to obowiązkowe wyłącznie na terenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz Strefy Płatnego Parkowania. W innych miejscach ZDM rekomenduje pozostawianie pojazdów w punktach, ale nie jest to obowiązkowe.

W tej sprawie zwrócił się do nas Czytelnik. - Czy możecie uzyskać informację, czy prywatne firmy wypożyczające hulajnogi ostatecznie dołożyły pieniądze do budowy tych parkingów hop and go? Czy ostatecznie to podatnicy zapłacą i dołożą się do interesu prywatnych firm? Co więcej od kiedy będzie już obowiązkowe zostawianie hulajnóg elektrycznych w tych strefach? Bo ja do dziś spotykam te urządzenia w przeróżnych miejscach, które nie są tymi strefami - pisze.

Marcin Idczak z Zarządu Dróg Miejskich przyznaje, że w mieście jest 268 punktów hop&go, a 5 kolejnych to lokalizacje, w których obecnie toczą się remonty. - Od czerwca bieżącego roku każdy z operatorów, za wykorzystywanie punktów, będzie płacić czynsz do ZDM w łącznej wysokości 3 690 zł miesięcznie - tłumaczy.

- Obowiązek - od 1 kwietnia - pozostawienia hulajnogi w punkcie mobilności dotyczy obszaru objętego Śródmiejską Strefą Płatnego Parkowania (ŚSPP) i Strefą Płatnego Parkowania (SPP), a więc Starego Miasta, Jeżyc, Wildy, Łazarza, Ostrowa Tumskiego, Śródki i Piotrowa. W lokalizacjach poza ŚSPP i SPP pozostawienie sprzętu współdzielonego w punktach Hop & Go jest rekomendowane. Punkty działają dopiero od dwóch dni. Z naszych i operatorów obserwacji wynika, że zdecydowana większość użytkowników pozostawia hulajnogi w punktach lub w ich najbliższym sąsiedztwie. Jesteśmy w kontakcie z operatorami i zgłaszamy im zauważone nieprawidłowości - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
15.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro