Reklama
Reklama

W Poznaniu ma powstać kolejny maszt 5G. Mieszkańcy sąsiedztwa protestują

Wieża ma powstać w tej okolicy | fot. Google Earth
Wieża ma powstać w tej okolicy | fot. Google Earth

Konstrukcja miałaby stanąć przy ulicy Morasko.

O sprawie poinformowali nas osiedlowi radni. - Przed tygodniem dowiedzieliśmy się, że przy ulicy Morasko, w pobliżu restauracji Hacjenda, ma powstać wieża komórkowa - mówi Marcin Romanowski, mieszkaniec i osiedlowy radny. - Okazało się, że wielu sąsiadów w ogóle nie dostało informacji na ten temat, a więc nie mogli wyrazić swojego sprzeciwu. Ci jednak, do których informacja dotarła, złożyli odwołanie, które trafiło do wojewody - dodaje.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Potwierdza to miasto. - 18 października 2022 roku do Wydziału Urbanistyki i Architektury wpłynął wniosek o wydanie decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie stacji telefonii komórkowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie przy ulicy Morasko. Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego, 16 stycznia 2023 roku wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla wyżej wymienionej inwestycji - wyjaśnia Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.

Mniej więcej dwa miesiące później do tego samego wydziału wpłynął wniosek o wydanie decyzji pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej wraz z infrastrukturą towarzysząca. - W toku postępowania ustalono, że przedłożony projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Morasko-Radojewo-Umultowo rejon ulic Hodowlanej i Szklarniowej w Poznaniu, obowiązującym na części działki nr 218/90 oraz decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla przedmiotowej inwestycji - dodaje. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydano w grudniu ubiegłego roku. W tym samym miesiącu do urzędników wpłynęło odwołanie, które przekazano wojewodzie.

Wiadomo już, że wojewoda utrzymał w mocy decyzję poznańskich urzędników, ale mieszkańcy się nie poddają i skierowali sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - Jako mieszkańcy chcemy się włączyć w to postępowanie - podkreśla Romanowski.

Dlaczego mieszkańcy nie chcą wieży komórkowej w swoim sąsiedztwie? - Powodów jest kilka. Pierwszy to zniszczenie krajobrazu. 50-metrowa wieża będzie go zaburzać. Drugi argument to fakt, że mieszkańcy od lat starają się o możliwość postawienia domu w sąsiedztwie tego terenu, ale miasto odmawia mówiąc, że w przypadku awarii domy mogłyby zostać zalane (w pobliżu znajduje się zbiornik wodny). Czyli wieży zalanie nie będzie grozić? - pyta. - Temat poboczny to kwestia promieniowania elektromagnetycznego. Jedni twierdzą, że nie szkodzi, inni, że szkodzi. To ma być wieża 5G, a więc chodzi o internet. Dlaczego nie światłowód? Staramy się o doprowadzenie do nas światłowodu od lat. Byłoby to rozwiązanie neutralne. Zupełnie inna kwestia to fakt, że po wybudowaniu wieży nasze nieruchomości mogą stracić na wartości - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro