Reklama
Reklama

Ogromna i pionierska inwestycja na Ławicy. "Zmniejszą się koszty zużycia energii elektrycznej na lotnisku o około 40 procent"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Port Lotniczy Poznań-Ławica od kilku lat, obserwując światowe trendy, podejmuje liczne działania związane z możliwością redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska naturalnego w przygotowywanych inwestycjach. Projekt "Poprawa efektywności energetycznej Portu Lotniczego Poznań-Ławica w oparciu o własną zieloną energię" składa się z dwóch faz, obejmujących dwie perspektywy unijnego dofinansowania - okres od 2014 do 2020 roku (bieżąca faza) oraz perspektywę lat 2021-2027. Obecna część skupia się na podniesieniu efektywności energetycznej oraz ograniczeniu negatywnego wpływu portu na środowisko poprzez produkcję i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

"W ramach obecnej fazy projektu, na którą uzyskano dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na łączną kwotę 5,188 mln zł (40,2% wydatków kwalifikowalnych projektu), zakończono instalację farmy fotowoltaicznej o mocy blisko 4 MW. Ta inwestycja nie tylko zmniejsza nasze uzależnienie od tradycyjnych źródeł energii, zaspakajając większość naszego zapotrzebowania energetycznego, ale także redukuje negatywne oddziaływanie Portu na środowisko, przyczyniając się do dekarbonizacji środowiska. Warto podkreślić, że zakupiliśmy również specjalistyczny pojazd elektryczny z zabudową warsztatową, który będzie służył do bieżącej energetycznej obsługi serwisowej w części zastrzeżonej lotniska" - informuje Błażej Patryn, rzecznik poznańskiego lotniska. "Instalacja farmy fotowoltaicznej o takiej mocy stanowi pionierską inwestycję w kraju, znajdującą się w części lotniczej. Zanim została uruchomiona, przeszła ona rygorystyczne konsultacje z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Państwową Agencją Żeglugi Powietrznej, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa operacji lotniczych oraz minimalizację zakłóceń dla systemów nawigacyjnych" - dodaje.

"Dzięki tej inwestycji zmniejszą się koszty zużycia energii elektrycznej na lotnisku o około 40 procent. To przedsięwzięcie, szczególnie po zakończeniu części związanej z wytwarzaniem wodoru, wpłynie również pozytywnie na środowisko i redukcję emisji CO2" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "Obecnie po naszym mieście jeździ już 25 autobusów napędzanych wodorem. Docelowo mogłyby one być tankowane właśnie tutaj. Większa dostępność wodoru mogłaby też zachęcić inne podmioty do zmiany pojazdów na takie, które są nim napędzane" - dodaje.

"Ta realizacja i plany lotniska wpisują się w ideę Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. To innowacyjne podejście. W przyszłości będzie tutaj mógł powstawać zielony wodór, który będzie wykorzystywany jako źródło prądu, ale też jako potencjalne źródło napędu dla pojazdów nie tylko lotniskowych" - zaznaczył marszałek Marek Woźniak.

"To unikalne przedsięwzięcie, pierwszy raz zrealizowane w obszarze funkcjonalnym lotniska" - zaznacza Grzegorz Bykowski, Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Poznań - Ławica, który poinformował również, że w ramach projektu został zakupiony specjalistyczny pojazd elektryczny z zabudową warsztatową, który będzie służył do bieżącej obsługi serwisowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
11.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro