Reklama
Reklama

Dobre wyniki poznańskiego Volkswagena. Wkrótce ma ruszyć budowa kolejnych modeli aut

fot. VW Poznań
fot. VW Poznań

Volkswagen Poznań chwali się, że zbliżył się do poziomu produkcji sprzed pandemii.

Jak informuje największy pracodawca w regionie, w ubiegłym roku fabryki w Poznaniu i we Wrześni wyprodukowały blisko 250 tysięcy samochodów. - W porównaniu do 2022 roku udało się wyprodukować o ponad 10 tysięcy więcej modeli Crafter i blisko 5 tys. więcej samochodów MAN TGE. Caddy powstało zaś ponad 86,5 tys. - to wynik zbliżony do tego z 2022 roku. Łącznie, licząc rok do roku, udało się zwiększyć produkcję aut o ponad 23 tys. tj. blisko 10%. Tym samym spółka osiągnęła wyniki zbliżone do poziomu sprzed pandemii - wyjaśnia Volkswagen Poznań.

Kolejne lata to rozwój dla zakładu. - Dzięki pozytywnym decyzjom władz koncernu będziemy się konsekwentnie rozwijać w kierunku elektromobilności. Przypomnę, że pod koniec 2023 roku zapadła pozytywna dla naszych zakładów decyzja, iż pierwszym lekkim pojazdem dostawczym z nowej rodziny Space, będzie nowy elektryczny Crafter, którego produkcja we Wrześni ma zacząć się w 2028 roku, to z kolei daje dobre perspektywy na przyszłość dla naszej stałej załogi - tłumaczy Stefanie Hegels, prezeska VW Poznań.

Rekord padł w poznańskiej Odlewni VWP. - Na poznańskiej Wildzie wytwarzane są głowice cylindrowe, obudowy przekładni kierowniczej, czy skrzyni biegów. Powstają tam również, m. in. elementy układu jezdnego, na przykład wspornik przedniej osi zawieszenia. Łącznie liczba komponentów powstałych w Odlewni jest o 500 tysięcy sztuk większa w 2023 roku niż w roku 2022 i wynosi blisko 4 mln komponentów, w tym ponad 1,8 mln samych głowic cylindrowych.

Co dalej? W drugiej połowie roku ma się rozpocząć produkcja hybrydowego modelu Candy PHEV. Na rynek trafi też nowa wersja modelu VW Crafter z Wrześni. W połowie roku z taśmy produkcyjnej zjedzie ostatni egzemplarz modelu T6.1. Równocześnie ruszą przygotowania do produkcji Golfa - ta ma wystartować w 2027 roku.

Na ten rok planowane jest też uruchomienie przyzakładowej farmy fotowoltaicznej, która ma pokryć nawet do 20% zapotrzebowania na energię zakładu we Wrześni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro