Reklama
Reklama

Jest wykonawca wielkiej poznańskiej inwestycji! Będzie kosztować prawie 400 mln złotych

fot. Teatr Muzyczny
fot. Teatr Muzyczny

Chodzi o nową siedzibę Teatru Muzycznego.

We wtorek szef Teatru Muzycznego, w towarzystwie prezydenta Poznania oraz starosty poznańskiego poinformowali o wybraniu najkorzystniejszej oferty w przetargu na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. - Podczas sesji budżetowej Rada Miasta Poznania zdecydowała o przekazaniu teatrowi działki o wartości 9,6 mln złotych pod budowę nowej siedziby - do tej pory instytucja miała prawo do dysponowania tym gruntem, teraz stanie się jego właścicielem. Ponadto w budżecie zabezpieczono dodatkowe 73 mln zł. Dzięki temu teatr może rozpoczynać inwestycję - informuje magistrat.

Nowy Teatr Muzyczny będzie pierwszym teatrem wybudowanym od podstaw w naszym województwie po wojnie. - Teatr będzie znajdował się w reprezentacyjnej części Poznania, w jego sercu, przy ul. Święty Marcin. Szacujemy, że będzie przyciągać do centrum ok. 300 tysięcy widzów rocznie. Pieniądze na jego budowę płyną do instytucji z różnych źródeł - z Miasta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Powiatu Poznańskiego, za co bardzo dziękuję staroście Janowi Grabkowskiemu - mówił Jacek Jaśkowiak.

W trakcie konferencji podpisano też umowę, na mocy której Powiat Poznański przekaże miastu 15 mln złotych na budowę nowej siedziby. - Łączne wsparcie powiatu dla Teatru Muzycznego wyniesie blisko 18 mln zł. To imponująca kwota, ale w kulturę warto inwestować - przekonuje Jan Grabkowski, starosta poznański. - Środki finansowe przekazane zostaną w trzech transzach - po 5 mln rocznie począwszy od roku 2024. Stworzenie w regionie teatru metropolitalnego będzie wydarzeniem bez precedensu. Z pewnością znacząco podniesie jakość oferty artystycznej, bo instytucja ta ma ogromny potencjał. Wierzę, że dzięki nowej siedzibie zostanie on w pełni wykorzystany - dodaje.

Teatr Muzyczny w ubiegłym tygodniu wybrał wykonawcę prac. To firma Adamietz, a zamówienie opiewa na kwotę ponad 390 mln złotych brutto. Umowa z wykonawcą ma być podpisana w najbliższych tygodniach, a wówczas budowa w końcu będzie mogła ruszyć. - Mamy to, co najważniejsze przy tak dużej inwestycji - zapewnione finansowanie oraz wsparcie ze wszystkich stron: od miasta, starostwa i ministerstwa kultury. Prowadzimy wiele rozmów, które pokazują, że potrzebę powstania nowego teatru widzą i rozumieją różne środowiska - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Nowy Teatr Muzyczny będzie mieć widownię na prawie 1200 miejsc. Znajdą się w nim nie tylko sala główna, ale też sala kameralna na ponad 300 miejsc, przestrzeń koncertowa na 150 miejsc, foyer i restauracja z salą bankietową. - Oprócz nowoczesnych, wygodnych i dostępnych przestrzeni dla widzów teatr doczeka się obszernego zaplecza z pomieszczeniami niezbędnymi do przygotowania spektaklu (garderoby, charakteryzatornie, sale prób, studio nagraniowe, magazyny i inne). Budynek będzie dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami. Oprócz standardowych rozwiązań planowana jest m.in. komfortka, czyli pomieszczenie pielęgnacyjne przystosowane do specjalnych potrzeb - podają miejscy urzędnicy.

Przy budynku ma powstać Park Wody i Muzyki - między mostem Dworcowym i teatrem, przy ulicy Skośnej. W planach są tu zbiornik zasilany wodą retencjonowaną z dachu teatru, a także kładki dla pieszych czy ścieżka edukacyjna z wodno-muzycznym motywem.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiekt ma być gotowy w 2027 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
10.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro