Reklama
Reklama

Niezwykłe zdjęcia Poznania sprzed lat. Pochodzą od mieszkańców

Lata 80. Osiedle Wichrowe Wzgórze | fot. Fundacja Rozwoju Miasta Poznania / CYRYL
Lata 80. Osiedle Wichrowe Wzgórze | fot. Fundacja Rozwoju Miasta Poznania / CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne CYRYL prowadziło zbiórkę zdjęć z Winograd i Piątkowa. Można je już oglądać.

Zdjęcia trafiły na stronę internetową CYRYL-a. Jak opisuje Paweł Michalak z CYRYL-a, w 1968 roku wmurowano akt erekcyjny pod budowę bloku nr 2 na osiedlu Wielkiego Października (dzisiaj to osiedle Pod Lipami). Ale nie obyło się bez problemów. W trakcie budowy osiedla Kosmonautów znaleziono ludzkie szczątki - okazało się, że to teren byłego cmentarza. Na tym samym osiedlu znaleziono też kabel łączący Berlin i Moskwę. Budowę przerwano, a ostatecznie kabel trafił do metalowej rury, którą zalano betonem.

Po osiedlach winogradzkich przyszedł czas na budowę osiedli na Piątkowie. - Po II wojnie światowej gmina Piątkowo stanowiła zaplecze żywnościowe Poznania. Na początku lat 70. XX wieku stało się jasne, że osiedla ratajskie i winogradzkie nie wystarczą dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych poznaniaków. W 1973 roku Piątkowo zostało włączone do Poznania, a trzy lata później na wschód od ul. Obornickiej rozpoczęto budowę kolejnych osiedli z wielkiej płyty - pisze.

Najpierw wybudowano osiedle Chrobrego, a później kolejne: Jana III Sobieskiego, Bolesława Śmiałego, Stefana Batorego, Marysieńki, Zygmunta Starego i Władysława Jagiełły. Jak podał CYRYL, obecnie na Winogradach i Piątkowie mieszka około 90 tysięcy osób.

Pełną kolekcję zdjęć, która do CYRYL-a trafiła m.in. w wyniku akcji przeprowadzonej wśród mieszkańców, można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro