Reklama

Bukmacherzy obstawiają wyniki wyborów w Poznaniu. Jakie szanse mają kandydaci? Będzie II tura?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Taka prognoza raczej nikogo nie dziwi.

BETFAN przygotował polityczny barometr, z którego możemy sie dowiedzieć, na jakie poparcie mogą liczyć kandydaci na prezydenta Poznania oraz kandydaci do Sejmiku Województwa. - Wedle naszych przewidywań wybory samorządowe potwierdzą, że rozpoczęty jesienią 2023 "miesiąc miodowy" nowego obozu władzy nadal trwa. Zwycięskie partie, jak KO czy Trzecia Droga, umocnią się, przy czym najwięcej zyska ugrupowanie Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Dla porównania, w 2018 r. sam PSL wywalczył 70 miejsc w sejmikach, a teraz w sojuszu z Polską 2050 kandydaci Trzeciej Drogi mogą liczyć na kilkadziesiąt więcej. KO zaś, oprócz największej liczby mandatów w sejmikach, nadal będzie miała swoich prezydentów m.in. w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Łodzi czy Białymstoku. Wiele wskazuje na to, że dla PiS wybory samorządowe staną się kolejną odsłoną kryzysu, w którym znajduje się od czasu oddania władzy centralnej. Partia Jarosława Kaczyńskiego zostanie najprawdopodobniej zepchnięta do trzech regionów spośród dotychczasowych ośmiu - szacuje Szymon Sobociński, szef analiz politycznych BETFAN.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Co z Poznaniem? Jeśli sprawdzą się przewidywania bukmachera, Jacek Jaśkowiak wygra wybory w pierwszej turze zdobywając 50,5% głosów mieszkańców. - Fakt, że prognoza Jaśkowiaka tylko symbolicznie przekracza próg 50% daje nadzieje jego kontrkandydatom na wejście do drugiej tury - podaje BETFAN.

Jeśli faktycznie dojdzie do drugiej tury, największe szanse na to, by wejść do niej z aktualnym prezydentem ma kandydat Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Czerwiński. Z prognozy wynika, że uzyska 18% głosów. Tuż za Czerwińskim jest jednak Przemysław Plewiński z Trzeciej Drogi, na którego zagłosować chce 17,5% wyborców. Jak widać - różnica jest minimalna. Co z pozostałymi? Według BETFAN szefowa poznańskiej Lewicy, Beata Urbańska, zdobędzie 8% głosów. Wystawiony zaś przez KKW Społeczny Poznań Łukasz Garczewski może liczyć na 5,5%. Zdaniem bukmachera frekwencja w Poznaniu wyniesie 61,5%.

W przypadku wyborów do Sejmiku Wojewódzkiego, KO wygra uzyskując 33,25% głosów. PiS może liczyć na niemal 10% głosów mniej - niespełna 24%. Trzecią Drogę chce wskazać 21% wyborców. Na Lewicę chce postawić 8,5% głosujących, a na Konfederację 5,5%.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro