Reklama
Reklama

Dawny browar zmienił właściciela. Ma odzyskać blask

fot. trzemeszno.pl
fot. trzemeszno.pl

Chodzi o obiekt z Trzemeszna.

Historia browaru i lodowni w Trzemesznie sięga 1525 roku. Właśnie z tego roku pochodzą pierwsze wzmianki na temat uruchomienia browaru przez Marcina z Werony. Zabudowania jednak się nie zachowały. Kolejny obiekt wzniesiono pod koniec XVIII wieku, a przebudowano go w XIX wieku. - Budynek powiększono i przekształcono układ jego pomieszczeń. Dobudowano też część wieżową od strony północno-wschodniej. Pięciokondygnacyjną wieżę zwieńczono neogotyckim krenelażem, naśladownictwem średniowiecznych baszt z naprzemiennie prostokątnymi zębami i prześwitami. Całość otoczona była parkiem z istniejącą jeszcze w latach 90. XX wieku bramą wykonaną w kutym metalu. Cennym zabytkami techniki są, znajdująca się wewnątrz gmachu i zabezpieczona pokrywą przed otwieraniem studnia lejkowata oraz komin butelkowy w parterze i kondygnacji piętra - wyjaśniają urzędnicy z Trzemeszna.

W okresie międzywojennym obiekt funkcjonował jako Browar Parowy Ameryka. - Produkcję piwa prowadzono w części produkcyjnej do końca II wojny światowej. Po upaństwowieniu, w latach 50. XX wieku wykorzystywała go miejscowa spółdzielnia, która nie podjęła produkcji. W budynku uruchomiono rozlewnię piwa. Następnie obiekt w części północnej pełnił funkcje magazynowe a następnie wynajmowano pomieszczenia na działalność gospodarczą. Część południową zaadaptowano na mieszkania. Ostatnich lokatorów wyprowadzono w pierwszej dekadzie XXI wieku - dodają.

Niedaleko znajduje się lodownia z elewacją z czerwonej cegły. - Lodownia była naturalnym magazynem do gromadzenia zbieranego zimową porą lodu. Przechowywany do lata służył zaspokajaniu potrzeb lokalnego przemysłu spożywczego i handlu. Po II wojnie światowej lodownię zamieniono w magazyn do przechowywania warzyw i owoców. Podzieliła los właścicielski browaru. Latami niewykorzystany obiekt zasiedlił gacek, chroniony nietoperz owadożerny.

Browar przez lata należał do miasta, ale jak podaje trzemeszno24.info, został sprzedany w 2015 roku browarowi Fortuna z Miłosławia. Firma chciała tu uruchomić produkcję piwa, ale ostatecznie, w trakcie pandemii koronawirusa, budynek ponownie wystawiono na sprzedaż. Z ustaleń lokalnego portalu wynika, że w marcu bieżącego roku znalazł się nabywca nieruchomości. Ma to być firma z branży gastronomiczno-hotelarskiej, który ma już na swoim koncie remonty zabytkowych obiektów. Wkrótce historyczne zabudowania mają odzyskać dawny blask.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
38.80 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro