Reklama

Co z mieszkańcami działek przy Termach Maltańskich? Mamy odpowiedź miasta

fot. Google Earth
fot. Google Earth

Zdaniem aktywistów, około 700 osób może być wysiedlonych przez parafię.

O sprawie pisaliśmy na epoznan.pl już we wtorek. Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów i Studencka Inicjatywa Mieszkaniowa zaalarmowali media o trudnej sytuacji mieszkańców osiedla Maltańskiego. Chodzi o teren pomiędzy Termalną, Grodzieńską, Krańcową i Warszawską, a więc w sąsiedztwie poznańskiego aquaparku. Mieszka tam około 700 osób.

Jak wyjaśniali aktywiści, archidiecezja reprezentowana przez proboszcza parafii pod wezwaniem św. Jana Jerozolimskiego za Murami (kościół w pobliżu ronda Śródka) chce uregulować status prawny działek, na których mieszkają ludzie. Zdaniem aktywistów, mieszkańcy są zmuszani do podpisywania umów dzierżawy z krótkim okresem wypowiedzenia, a jeśli tego nie zrobią, mogą dostać karę finansową i zostać eksmitowani.

Aktywiści twierdzą, że teren może iść pod młotek. Apelują do miejskich urzędników o komunalizację tego terenu lub zapewnienie mieszkań komunalnych dla osób, które tam żyją. I my poprosiliśmy urzędników o informację. Otrzymaliśmy odpowiedź.

- List Wielkopolskiego Stowarzyszania Lokatorów wpłynął do Urzędu Miasta Poznania w czwartek (7 marca). Sytuacja lokalowa mieszkańców Osiedla Maltańskiego jest znana władzom Miasta Poznania. Sprawa jest analizowana przez Biuro Spraw Lokalowych oraz Wydział Gospodarki Nieruchomościami i po jej przeprowadzeniu udzielona zostanie odpowiedź na pismo - wyjaśnia Katarzyna Kaszubowska, dyrektorka Biura Spraw Lokalowych UMP.

- Miasto udziela wsparcia mieszkaniowego osobom znajdującym się w trudnej sytuacji mieszkaniowej, zgodnie z powszechnie obowiązującym prawem. Wnioski o pomoc mieszkaniową można składać do Biura Spraw Lokalowych przez cały rok. Kryteria dochodowe oraz system kwalifikacji punktowej, ujęty w uchwale w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Poznania, nakierowane są na pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, które nie są w stanie zabezpieczyć potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie. Miasto będzie wspierać mieszkańców Osiedla Maltańskiego, tak jak wspiera innych mieszkańców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji społecznej, rodzinnej czy mieszkaniowej - dodaje.

Wciąż czekamy na odpowiedź od archidiecezji w tej sprawie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
27℃
18℃
Poziom opadów:
7.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
20.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro