Reklama
Reklama

Parafia wysiedli kilkuset mieszkańców działek przy Termach Maltańskich? "Grunt może być sprzedany"

fot. Google Street View
fot. Google Street View

O sprawie poinformowało nas Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów.

- 700 mieszkanek i mieszkańców działek (os. Maltańskie), znalazło się w dramatycznej sytuacji mieszkaniowej - grozi im wysiedlenie. 3 marca odbyło się spotkanie mieszkańców, w którym wzięło udział 200 osób. Wystąpili z pismem do władz miasta. Nie wykluczają podjęcia protestu. Zwrócili się z prośbą o pomoc do Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Kolektywu Rozbrat i studentów oraz studentek okupujących w grudniu 2023 roku DS Jowita, zrzeszonych w Studenckiej Inicjatywie Mieszkaniowej oraz Poznańskim Kole Młodych Inicjatywy Pracowniczej - informują aktywiści. Chodzi o teren przy Termach Maltański, pomiędzy ulicami Termalną, Grodzieńską, Krańcową i Warszawską.

Z ustaleń SIM i WSL wynika, że archidiecezja reprezentowana przez proboszcza parafii pod wezwaniem św. Jana Jerozolimskiego za Murami (kościół w pobliżu ronda Śródka) chce uregulować status prawny działek, na których mieszkają ludzie. Zdaniem aktywistów, mieszkańcy są zmuszani do podpisywania umów dzierżawy z krótkim okresem wypowiedzenia, a jeśli tego nie zrobią, mogą dostać karę finansową i zostać eksmitowani.

- Z informacji jakie pojawiają się w pismach wysyłanych do mieszkańców przez pełnomocników parafii wynika, że teren osiedla ma zostać w najbliższej przyszłości sprzedany. Ponad 700 osób, których nie chroni ustawa o prawach lokatorów, może zostać wyrzucona na bruk - w przypadku niektórych osób okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie, innych - trzy miesiące - dodają.

Aktywiści apelują do miejskich urzędników o włączenie się w sprawę - komunalizację terenu lub zapewnienie mieszkań komunalnych dla mieszkańców. Zwrócono się już do władz Poznania, ale nie ma jeszcze odpowiedzi. I my poprosiliśmy urzędników o informację, czy w tej sprawie miasto podejmuje jakieś kroki. Zwróciliśmy się też z pytaniami do archidiecezji. Czekamy na odpowiedzi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejny dzień z ostrzeżeniami IMGW. Również dla Poznania!
24℃
16℃
Poziom opadów:
1.4 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
7.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro