Reklama

Od poniedziałku drożeje przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 w Wielkopolsce!

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Kierowcy zapłacą o 2 złote więcej za każdy 50-kilometrowy odcinek.

W najbliższy poniedziałek, 11 marca, Autostrada Wielkopolska zmienia wysokość stawek za przejazd płatnymi odcinkami trasy pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem. Nowe stawki wejdą w życie o 6.00 rano w poniedziałek.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Kierowcy samochodów osobowych za przejazd jednym 50-kilometrowym odcinkiem zapłacą o 2 złote więcej, a więc już 32 złote ( do tej pory było to 30 złotych). Motocykliści będą płacić 16 złotych, a kierowcy samochodów kategorii drugiej 51 złotych (obecnie 47 zł). - Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 PLN za przejechanie 106 km - zaznacza AW.

Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu ubiegłego roku. - Autostrada Wielkopolska S.A. ustala wysokość stawek za przejazd płatnym odcinkiem A2 między Nowym Tomyślem, a Koninem na podstawie realnych kosztów utrzymania autostrady, kosztów obsługi finansowania, remontów i modernizacji oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego. Spółka nie otrzymuje żadnego dofinansowania od strony publicznej. Odcinek autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl - Konin jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską. Oznacza to, że podatnicy w żadnym stopniu nie ponoszą kosztów jej eksploatacji i utrzymania. Tylko kierowcy faktycznie korzystający z usługi płacą za przejazd - wyjaśnia zarządca trasy.

- Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2023 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 11,4%. Obecna waloryzacja stawek opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem A2 między Nowym Tomyślem a Koninem wynosi od 6,6 proc. Do 8,5 proc., w zależności od kategorii pojazdu.Mimo obserwowanego wzrostu kosztów utrzymania i realizacji prac remontowych, w tym materiałów budowlanych i usług, Spółka terminowo wywiązuje się z podjętych zobowiązań koncesyjnych i bez zbędnej zwłoki realizuje przyjęty harmonogram prac. W 2023 roku terminowo zakończono prace remontowe 50 kilometrów nawierzchni na odcinku między Nowym Tomyślem a Poznaniem, w tym remont węzła Poznań Zachód, łączącego trasy S5 i S11 z autostradą A2. Na rok 2024 planowana jest rozbudowa obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu na odcinku Poznań Krzesiny - Poznań Wschód. To znacznie trudniejsza pod względem technicznym realizacja niż niedawna rozbudowa odcinka A2 Poznań Zachód - Poznań Krzesiny. Obejmuje ona większy zakres prac ziemnych, miedzy innymi wymaga poszerzenia jezdni na całej długości od zewnątrz na obu kierunkach. Prace planistyczne oraz projektowe trwają już od kilkunastu miesięcy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze przechodzą nad Wielkopolską. Ulewa także w Poznaniu!
26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro