Na Starym Rynku szykują się kolejne prace za miliony złotych! Co konkretnie?
Tym razem zmiany w budynkach.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Muzeum Narodowe w Poznaniu podało szczegóły projektu, na który otrzymało finansowanie w wysokości 90 mln złotych. Chodzi o dokończenie remontu Ratusza, a także utworzenie Muzeum Mieszkańców w kamienicach przy Starym Rynku 42 i 43 oraz przy ulicy Klasztornej 22/23.
- Projekt zakłada otwarcie w Poznańskim Ratuszu ekspozycji prezentującej historię Poznania od X do połowy XVI wieku na kolejnych wyremontowanych kondygnacjach. W kamienicach położonych przy Starym Rynku zostanie uruchomione Muzeum Mieszkańców, natomiast kamienica przy ulicy Klasztornej służyć będzie jako zaplecze dla Muzeum (pracownie konserwatorskie, magazyn zbiorów, biblioteka z czytelnią, zaplecze biurowe). Planowana jest tam także przestrzeń dla wykładów i warsztatów, będą to tak zwane sale edukacyjne - wyjaśnia Paweł Oses, rzecznik muzeum.
Już wiadomo, że w Muzeum Mieszkańców opowieść będzie prowadzona dwutorowo. - Z jednej strony pokażemy zmieniające się wnętrza kamienic, a z drugiej odniesiemy się do wybranych motywów z życia mieszkańców od czasów najdawniejszych do współczesności. W obu przypadkach bazować będziemy na naszej różnorodnej i bogatej kolekcji. Pozwoli to jeszcze bardziej wpisać się nam w wizję muzeum jako miejsca pamięci mieszkańców, wciąż uczestniczących w tworzeniu historii - dodaje.
Pieniądze zostaną tez przeznaczone na dokończenie remontu Ratusza. - W tej chwili gotowe są już piwnice i część parteru. Planowane są prace na wyższych kondygnacjach. To na przykład remont i prace konserwatorskie wypraw tynkarskich, oczyszczenie i usunięcie wtórnych nawarstwień, wzmocnienie osłabionych fragmentów ścian, malowanie pomieszczeń, zadbanie o możliwie największą dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami, renowacja i konserwacja posadzek, elementów kamiennych, ścian, sklepień, itp. Na pierwszym i drugim piętrze będą sale ekspozycyjne, na poddaszu znajdą się pomieszczenia dla opiekunów i opiekunek zbiorów oraz osób sprzątających. We wniosku uwzględniono oczywiście prace konserwatorskie w poszczególnych pomieszczeniach, w tym w salach Renesansowej, Królewskiej i Sądowej. Ponadto zaplanowano też prace konserwatorskie zabytków ruchomych, np. 25 zabytkowych witraży, digitalizację zdjęć związanych z historią Poznania, itp.
Całość ma kosztować blisko 90 mln złotych, a prace mają się zakończyć w połowie 2029 roku.