Reklama

Dyrektorka poznańskiego ZOO zatrzymana przez policję! Grozi jej 10 lat pozbawienia wolności

fot. ZOO Poznań Official / Facebook
fot. ZOO Poznań Official / Facebook

Ewa Z. została zatrzymana w poniedziałek.

Informację o zatrzymaniu Z. podała we wtorek Gazeta Wyborcza. Oficjalny komunikat pojawił się już na stronie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Zatrzymania dokonali policjanci z KWP w Poznaniu na zlecenie prokuratury. Kobiecie postawiono szereg zarzutów. - Ewa Z. jest podejrzana o przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego i działanie na szkodę interesu publicznego, w tym oszustwa i przywłaszczenia mienia na szkodę Miasta Poznania oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji. Stawiane zarzuty obejmują również ukrywanie majątku ze szkodą dla wierzycieli. Prokurator zarzuca podejrzanej także to, że wykorzystując swoje stanowisko poleciła pracownikowi ZOO złożenie korzystnych dla niej samej fałszywych zeznań - podaje prokuratura.

Lista jest długa. - Śledczy ustalili, że Ewa Z. pełniąc funkcję dyrektora poznańskiego Ogrodu Zoologicznego w latach 2016 - 2024, nadużyła swoich uprawień i doprowadziła Miasto Poznań do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie co najmniej 100 tysięcy złotych. Powyższe było możliwe, gdyż wymieniona potwierdziła wykonanie na rzecz ZOO usług, które nigdy nie zostały w zrealizowane. Dowody wykazały, że podejrzana korzystała ze służbowego samochodu dla celów prywatnych, a także zakupioną na potrzeby ZOO karmę, szczepionki oraz lekarstwa przeznaczała dla będących jej własnością zwierząt. Zlecała również zatrudnionemu w ogrodzie zoologicznym weterynarzowi przeprowadzenie zabiegów medycznych jej czterech szopów i dwóch psów. Śledczy ustalili, że Ewa Z. dwukrotnie poświadczyła nieprawdę w dokumentacji ogrodu zoologicznego - dodaje.

- Ponadto, jak wynika z zebranych dowodów, wymieniona działała na szkodę swoich wierzycieli, ukrywając na rachunku bankowym innej osoby zagrożone zajęciem komorniczym środki finansowe z utworów literackich. Ewa Z. wykorzystując uzależnienie od siebie jako dyrektora ZOO w Poznaniu, poleciła pracownikowi tej placówki złożenie nieprawdziwych zeznań i zatajenie prawdy o wiadomych świadkowi nieprawidłowościach.

Z. nie przyznała się do stawianych jej zarzutów i złożyła obszerne wyjaśnienia. Jak zaznacza prokuratura, pozostają one jednak w sprzeczności z dotychczas zebranymi dowodami. - Prokurator zastosował wobec Ewy Z. dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze świadkami, a także zawiesił w czynnościach służbowych, tj. pełnienia funkcji dyrektora ZOO i zakazał wstępu na jego teren na czas trwania postępowania. Podejrzanej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 • Aktualizacja
  wtorek, 5.03.2024 r., godz. 10.17
  Aktualizacja
  wtorek, 5.03.2024 r., godz. 10.17
  Ewę Z. zastępuje obecnie jej zastępczyni Anna Orchowska. Miasto przyznało, że zoo w ostatnich latach było wielokrotnie kontrolowane, a wszelkie nieprawidłowości były zgłaszane odpowiednim służbom. Jacek Jaśkowiak podziękował dyrektorce zoo za jej działanie na rzecz zwierząt, ale równocześnie przyznał, że nie może być zgody na łamanie prawa. Miasto czeka więc na wyjaśnienie sprawy.
 • Aktualizacja
  wtorek, 5.03.2024 r., godz. 14.40
  Aktualizacja
  wtorek, 5.03.2024 r., godz. 14.40
  Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski w rozmowie z Radiem Poznań zapowiedział, że dyrektorka ZOO zostanie zwolniona z pracy. Jej miejsce ma zająć ktoś związany z Urzędem Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro