Reklama
Reklama

3-latek błąkał się sam przy ruchliwym skrzyżowaniu. Dzięki przechodniom nie doszło do tragedii

fot. Google Street View
fot. Google Street View

W Wągrowcu.

W sobotę w godzinach popołudniowych policjantów poinformowano, że przy rondzie rotmistrza Pileckiego przebywa samotne dziecko. Kobieta, która powiadomiła służby, postanowiła interweniować. Pomogła jej kierująca autem, która także zwróciła uwagę na chłopca bez opieki.

- Po rozejrzeniu się, że w okolicy nie ma opiekunów, kobiety postanowiły powiadomić służby. Sprawa była o tyle skomplikowana, że dziecko nie chciało nawiązać kontaktu, nie chciało również powiedzieć, jak ma na imię - wyjaśnia Dominik Zieliński z wągrowieckiej policji. - Po chwili na miejscu znaleźli się mundurowi. Dziecko, pomimo że miało już 3 lata, nie potrafiło nic powiedzieć, co bardzo komplikowało sytuację. Zostało rozpoznane przez spacerującą kobietę z innym dzieckiem, gdyż widywała go na placu zabaw w parku 600-lecia. To już dawało nadzieję, że opiekun wkrótce się znajdzie - dodaje.

Chwilę później policjanci zauważyli bardzo zdenerwowaną kobietę z wózkiem. Jak się okazało, była to mama 3-latka. - Policjanci ustalili, że wystarczyła chwila jej nieuwagi, by dziecko samo znalazło się na ulicy. Mieszkająca w jednym z bloków na pobliskim osiedlu kobieta, szykowała się do wyjścia z domu z dziećmi. Z młodszym dzieckiem na ręku szła do piwnicy po wózek, w tym czasie z klatki schodowej wyszedł chłopiec. Informację o tym zdarzeniu publikujemy ku przestrodze - zaznacza.

Policjanci apelują, by rozmawiać z dziećmi i przekazywać im podstawowe informacje, które mogą okazać się kluczowe dla mundurowych. Jak adres zamieszkania czy imiona i nazwisko rodziców. - Kiedy dziecko ma trudności, warto zakupić bransoletkę informacyjną z danymi kontaktowymi do opiekunów i założyć na rączkę dziecka jak zegarek - zachęca Zieliński. - Przypominamy również, że niefrasobliwość rodzica polegająca na dopuszczeniu do przebywania dziecka poniżej 7 roku życia na drodze publicznej, jak to miało miejsce w tym przypadku, jest wykroczeniem z art 89 Kodeksu Wykroczeń podlegającego karze grzywny, albo karze nagany.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro