Ile kosztuje ustawienie jednej miejskiej ławki w Poznaniu? Cena może zaskoczyć
Zapytała o to w interpelacji radna Ewa Jemielity.
- W związku z informacją otrzymaną z Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych o cenie zakupu i montażu ławki wynoszącej prawie pięć tysięcy złotych, uprzejmie proszę o informację dotyczącą kalkulacji kosztów zakupu i instalacji ławek stosowanych przez Miasto Poznań. Oferta sprawdzonych przeze mnie kilku firm stanowi co najwyżej połowę tej kwoty - zauważa w interpelacji radna PiS.
Odpowiedzi udzielił jej zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. - Modele ławek montowanych w przestrzeni publicznej Poznania są zgodne z wzorami wymienionymi w Katalogu mebli miejskich, porządkującym podstawowe elementy małej architektury na terenie miasta. Zadania dotyczące małej architektury realizowane są w trybie zamówień publicznych. W wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyłaniany jest wykonawca usługi, który złoży najkorzystniejszą ofertę. Na cenę ławki, poza samą ceną katalogową, składa się także koszt transportu i montażu, a w przypadku wymiany ławek również koszt demontażu i utylizacji starej ławki - podkreśla Wiśniewski. - Dodatkowo, zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego, w przypadku stawiania ławek w nowej lokalizacji należy doliczyć koszty projektu zagospodarowania terenu wraz ze zgłoszeniem zamiaru wykonania robót budowlanych w Wydziale Urbanistyki i Architektury UMP - dodaje.
Ile więc kosztowało ustawienie ławki w Poznaniu w 2023 roku? Ławki z podłokietnikiem kosztowały prawie 6400 złotych brutto za sztukę. W cenę wliczono koszt zakupu, montażu i wykonania "zabruku". Średni koszt zakupu i montażu ławki bez oparcia wyniósł natomiast nieco ponad 2150 zł brutto.
- Wyboru określonego modelu ławki, która zostanie umieszczona na terenach zieleni administrowanych przez Zarząd Dróg Miejskich, dokonuje lokalna rada osiedla. Po przekazaniu środków na ten cel przez radę osiedla, ZDM zleca wykonawcy zakup i montaż wskazanego modelu ławki. Na terenach parków i zieleńców administrowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej również ustawiane są ławki zgodnie z Katalogiem mebli miejskich. Dodatkowo stosuje są też inne modele ławek, które są przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne i coraz częstsze akty wandalizmu - kończy Wiśniewski.
Najpopularniejsze komentarze